Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 11:25
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Dziękujemy za solidarność

Jest to opowieść o solidarności ludzkich serc, która zrodziła się w 1981 roku w norweskim Stavanger. Mieszkańcy tego miasta przez 10 lat nieśli pomoc charytatywną mieszkańcom Elbląga.
Kliknij aby odtworzyć

Jest to opowieść o solidarności ludzkich serc, która zrodziła się w 1981 roku w norweskim Stavanger. Mieszkańcy tego miasta przez 10 lat nieśli pomoc elblążanom. Zebrali i wysłali do Elbląga 165 wielkich ciężarówek z darami. Norwegowie przyjęli i osiedlili wiele rodzin opozycjonistów, szczególnie represjonowanych przez władze PRL.
Dziś w Stavanger i okolicach mieszka i pracuje tysiące Polaków. Stavanger jest bowiem stolicą norweskiego przemysłu naftowego. Działające tam Towarzystwo Polsko-Norweskie promuje polską kulturę i zabiega o nawiązanie kontaktów z Elblągiem.
W filmie o wydarzeniach historycznych opowiadają m.in: sędzia Olav Trygveson Laake – za wybitne zasługi w niesieniu pomocy humanitarnej Polakom w czasie stanu wojennego odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Medalem Wdzięczności, ks. Infułat Mioeczysław Józefczyk - Honorowy Członek Solidarnosci i Honorowy Obywatel Elbląga oraz Ryszard Kalinowski, prezes  Towarzystwa Polsko-Norweskiego w Stavanger, w sierpniu 1980 r. przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Elblągu, laureat konkursu „Wybitny Polak”. W Telewizji Elbląskiej film pokazany zostanie w niedzielę, 16 grudnia.

Produkcję filmu dofinansowano ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonuAutor komentarza: KłamiecieTreść komentarza: Ale kłamstwo, że czeka rozbudowa... Przecież to dopiero złożone wnioski o dofinansowanie, a nie klepnięty projekt!Data dodania komentarza: 25.08.2024, 17:30Źródło komentarza: Kolejne ulice czeka rozbudowaAutor komentarza: ZdzichTreść komentarza: Krzyżowcy w tym Polacy - zbieranina najgorszej maści bandytów z całej Europy przyczyniła się do wymordowania 60% Prusów, podbój Prus ma odzwierciedlenie w całej historii Europy. Nazwa Prusy powróciła już w 1466 r. -" Prusy Państwo Zakonu Krzyżackiego ".Z pewnością nie było by bitwy pod Grunwaldem, rozbioru Polski i pancernych dywizji Guderiana.Data dodania komentarza: 24.08.2024, 17:21Źródło komentarza: 7 lutego 1249 - po Prusach zostały kościołyAutor komentarza: Zdzich.Treść komentarza: Krzyżowcy w tym Polacy - zbieranina najgorszej maści bandytów z całej Europy przyczyniła się do wymordowania 60% Prusów, podbój Prus ma odzwierciedlenie w całej historii Europy. Nazwa Prusy powróciła już w 1466 r. -" Prusy Państwo Zakonu Krzyżackiego ".Z pewnością nie było by bitwy pod Grunwaldem, rozbioru Polski i pancernych dywizji Guderiana.Data dodania komentarza: 24.08.2024, 17:20Źródło komentarza: 7 lutego 1249 - po Prusach zostały kościołyAutor komentarza: JASIUTreść komentarza: TO LGBTData dodania komentarza: 15.08.2024, 11:48Źródło komentarza: Porozmawiajmy - Mariusz Ciągadlak
Reklama