Szukamy odpowiedzi na nurtujące Was pytania...
Muzyka organowa ma swoich fanów. I to z myślą o nich powstał Elbląski Festiwal Organowy. To czerpanie z tradycji, ale realizacja jest już w nowej jakości. Organizatorem koncertów jest Elbląskie Towarzystwo Kulturalne.
Zapraszamy do wysłuchania podcastu „Kilka Pytań”. W tym odcinku zgłębiamy świat roślinności Wysoczyzny Elbląskiej oraz porostów, które można tam spotkać.
Dlaczego na czas startu i lądowania w samolocie muszą być odsłonięte okna? Czy stewardesy muszą umieć pływać? Dla kogo jest ten zawód? O czym powinni pamiętać pasażerowie, wchodząc na pokład samolotu? – m.in. na te pytania w podcaście „Kilka Pytań” odpowiada Katarzyna Pedersen, była stewardesa, która w tym zawodzie przepracowała około 10 lat.
„Kajtek i Koko w kosmosie” to klasyka polskiego komiksu. W filmie „Świat Janusza Christy. Kajtek i Koko w kosmosie” przygody głównych bohaterów pod lupę wzięli pierwszy Polak w kosmosie, kierownik misji kosmicznych w NASA, astronom, socjolog, ornitolog oraz popularyzator nauki.
AG Carmen wydała swoją debiutancką płytę. W podcaście "Kilka Pytań" prześwietlamy zawartość albumu, rozmawiamy o inspiracjach twórczych oraz o procesie powstawania poszczególnych utworów.
W tym odcinku zabieramy Was w krótką podróż do świata gier planszowych. Mariusz Gągalski z grupy Planszówkowy Zawrót Głowy opowie Wam, czy spotkania na planszy mogą być fascynujące i jakie korzyści płyną z planszówkowego grania.
Z dietetyk kliniczną Julią Nawrocką rozmawiamy o coraz bardziej alarmującym problemie otyłości wśród dzieci i młodzieży. Julia dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat przyczyn tego zjawiska oraz podkreśla, jak ważne jest zapobieganie nadwadze i otyłości już od najmłodszych lat.
Około 30% dzieci w wieku szkolnym ma nadwagę – tak wynika z danych opracowanych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Jak to zmienić i usprawnić dzieci i młodzież? – ten temat poruszamy w tym odcinku podcastu „Kilka Pytań”.
- Jeśli chcesz mieć pokój na świecie, w którym twój przeciwnik jest skłonny wybrać narzędzie wojny, musisz przygotować się na wojnę, aby jej zapobiec — mówi gen. broni Jürgen-Joachim von Sandrart dowódca Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód.
Telewizja lokalna w Elblągu powstała w latach 90. Wszystko zaczęło się od konkursu, ogłoszonego przez władze Elbląga, na budowę sieci kablowej obejmującej całe miasto. Pierwszy program informacyjny „Reporter” nadano 13 marca 1993 roku.
"Gmaszysko" to pierwsza powieść Katarzyny Pedersen. Z rozmowy z autorką dowiecie się, jakie były jej inspiracje do napisania książki oraz z czym musiała się zmierzyć, jako debiutująca pisarka.
Gościem „Kilku Pytań” jest inspirująca postać – żołnierz, który odnalazł swoją wiarę i teraz pomaga innym w odnalezieniu życiowej ścieżki.
Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu „Kilka Pytań”, w którym rozmawiamy z Piotrem Nike, pracownikiem Biblioteki Elbląskiej, na temat komiksów.
Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych (ERKON) powstała w 1992 roku. Była jednym z głównych ogniw rozwoju ruchu społecznego skierowanego na poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnością w Elblągu i regionie. Na przestrzeni lat organizacja ta przewodziła w realizacji wielu inicjatyw mających na celu zwiększenie świadomości oraz poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych.
- Po babci odziedziczyłam miłość do grzebania w lumpach, idealnego odszycia i do świetnej jakości – mówi Anna Łebek – Obrycka, która ubraniom daje drugie życie. Rozmawiamy o tym, dlaczego warto rozważyć zakup używanych ubrań.
Oto nowy odcinek podcastu „Kilka Pytań”, w którym rozmawiamy z Mają Panicz – trenerką śpiewu ze studia artystycznego Szalone i Szalone małolaty. W czasie naszej rozmowy zagłębiamy się w temat, ile talentu oraz pracy trzeba włożyć, aby osiągnąć sukces w śpiewie.
Z pracownią piernika i marcypanu odkrywamy tajemnice dobrego piernika. Anna Krzyżniewska podzieli się z nami swoją pasją i wiedzą na temat tego tradycyjnego słodkiego wypieku.
- Schodząc z Giewontu zostawiłem swoją dziewczynę w górach i pojechałem pod Gdańsk, by zobaczyć siweczkę długonogą – rzadki gatunek, który występuje w południowo-wschodniej Turcji – wspomina ornitolog i podróżnik Samuel Sosnowski.
Wkraczając w nowy rok, wiele osób stawia przed sobą postanowienia związane z utrzymaniem zdrowego stylu życia i regularnym treningiem. Jednak, jak często się zdarza, te ambitne cele często gasną po kilku tygodniach.
Dzisiaj poruszymy temat, który pewnie wielu z was doskonale zna i doświadczyło na własnej skórze - mianowicie niechcianych prezentów świątecznych. Czy zdarzyło się wam kiedyś otworzyć pięknie zapakowany prezent i odkryć, że nie jest to rzecz, której naprawdę chcielibyście używać, nosić czy podziwiać?