Podczas wyjątkowej gali, odbywającej się na w elbląskim Ratuszu Staromiejskim, po raz kolejny usłyszeliśmy hasło, które idealnie oddaje ducha całego wydarzenia: „Wystarczy niewielu, by zmienić tak wiele”.
Gala „Ośmiu Wspaniałych” to inicjatywa, realizowana w wielu miastach Polski, gromadząca przedstawicieli młodzieży, których pasja do wolontariatu i działania na rzecz społeczności stanowi przykład dla rówieśników. W tym roku uczestnicy udowodnili, że działanie, energia i zaangażowanie może przynieść ogromne zmiany.
Na scenie podczas gali mogliśmy poznać młodych ludzi, których działalność w wolontariacie wyróżnia się na tle innych. Wśród nich znaleźliśmy osoby, które nie tylko angażują się w inicjatywy społeczne, ale również inspirują swoich rówieśników do podejmowania działań na rzecz innych.
Więcej w materiale filmowym.
[WIDEO]
W tegorocznej edycji konkursu spośród złożonych wniosków indywidualnych Jury, pod przewodnictwem Pani Ireny Sokołowskiej przewodniczącej Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Elblągu, wybrało osiem młodych osób, którym przyznano nagrody. Do grona „elbląskich wspaniałych” dołączyli kolejni laureaci:
Wiktoria Grabowska - Szkoła Podstawowa nr 15
Mateusz Sawicki - Szkoła Podstawowa nr 15
Roman Virich - Szkoła Podstawowa nr 18
Nikola Malinowska - Szkoła Podstawowa nr 25
Milena Śliwińska - I Liceum Ogólnokształcące
Magdalena Bierońska – Zespół Szkół Gospodarczych
Karolina Olewnik - Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług
Oliwia Markun - Bursa Szkolna nr 4
Poznajmy bliżej „Wspaniałą Ósemkę”:
WIKTORIA GRABOWSKA - uczennica klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 15 w Elblągu. Od 2 lat działa w szkolnym kole wolontarystycznym. Zorganizowała Jasełka dla DPS Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie zgromadzenia Sióstr Franciszek Rodziny Maryi.
MATEUSZ SAWICKI: uczeń klasy 7 Szkoły Podstawowej nr 15 w Elblągu. Od 6 lat działa w szkolnym kole wolontarystycznym. Pomysłodawca akcji „Paczuszka dla Seniora” – uczeń przygotował małe paczki z herbatą, ciastkami i kartką z życzeniami przygotowaną przez młodszych uczniów, swoich kolegów i koleżanki, a następnie roznosił je przed Wigilią do osób starszych i samotnych.
ROMAN VIRICH - uczeń klasy 7 Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu. Od trzech lat mieszka w Polsce i od 2 lat działa w wolontariacie. Inicjatyw podejmowanych przez niego jest dużo. Współorganizuje projekt „UŚMIECH DLA SENIORA”, który polega na stworzeniu wesołej aranżacji świetlicy dla mieszkańców DPS Niezapominajka. Podobną aranżację pomógł stworzyć dla dzieci z Domu Dziecka przy ulicy Mazurskiej. Propaguje wolontariat wśród rówieśników i dorosłych.
NIKOLA MALINOWSKA - uczennica klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 25 w Elblągu. Od 5 lat działa w wolontariacie. Stały wolontariat w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Elblągu oraz stały wolontariat w Schronisku dla Zwierząt OTOZ „Animals” – uwielbia spacery i zabawę z psami.
MILENA ŚLIWIŃSKA – uczennica 2 klasy w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Od 5 lat działa w wolontariacie. Angażuje się od dwóch lat w pomoc Rodzinnym Domom Dziecka z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Pomoc polega na realizacji konkretnych potrzeb ogłaszanych na specjalnej stronie internetowej Rodzinnych Domów Dziecka np. produkty spożywcze, obuwie itp. Za każdym razem inicjuje i koordynuje akcje. Ponadto w wolnych chwilach pisze listy z życzeniami i podziękowaniami dla darczyńców Fundacji Św. Mikołaja. Zaangażowała się w projekt „Na Twój brak – mówię Tak” a także
w projekt „ Przystępna historia”. Zbiera pieniądze, by wspierać elbląskich seniorów, odwiedza szkoły podstawowe z żywymi lekcjami historii, piecze ciasta na kiermasze, tworzy plastyczne rękodzieła dla seniorów.
MAGDALENA BIEROŃSKA - uczennica klasy 3 w Zespole Szkół Gospodarczych w Elblągu. Działalność wolontarystyczna od 3 lat. Współpracuje z Fundacją Wolne Miejsca. Pomagała przy organizacji Śniadania Wielkanocnego i Wigilii dla osób samotnych i bezdomnych
w Domu Seniora. Działa w Chrześcijańskiej Misji Społecznej Teen Challenne i jest wolontariuszką na Placu Dworcowym w Elblągu.
KAROLINA OLEWNIK – uczennica 3 klasy w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług. Od 3 lat wolontariuszka. Jej flagowa akcja to: Kryptonim Prezent – Elbląskie Stowarzyszenie Instytutu Potencjału – projekt ma na celu spełnianie marzeń dzieci i młodzieży znajdujących się w pieczy zastępczej, rodzinnych domach dziecka.
OLIWIA MARKUN - wychowanka Bursy Szkolnej nr 4 w Elblągu, uczennica klasy 2w II Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Działalność wolontarystyczna od 4 lat. Zaangażowana w zbiórkę kosmetyków dla bezdomnych kobiet „Bezdomność jest Kobietą”. Mocno zaangażowana w akcję Amnesty International „Maraton Pisania Listów” w obronie osób prześladowanych i aresztowanych przez kraje reżimowe. Należy do Koła Gospodyń Wiejskich, w którym prężnie działa. Wspomaga Ochotniczy Hufiec Pracy w Braniewie i jest członkiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Wielkim Wierznie. Od kilku lat działa
w „Fabryce Dobra”.
Napisz komentarz
Komentarze