Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 10:26
Reklama

20 grudnia 1980 – na chwilę razem

20 grudnia 1980 uroczyście odsłonięto pomnik Ofiar Grudnia 1970. Pomnik powstał w rekordowym tempie w pobliżu miejsca, gdzie w 1970 roku od kuli milicjanta zginał Marian Sawicz. W uroczystości wzięły udział ówczesne władze miasta i województwa, biskup warmiński Józef Glemp i Lech Wałęsa.
20 grudnia 1980 – na chwilę razem

20 grudnia 1980 uroczyście odsłonięto pomnik Ofiar Grudnia 1970. Pomnik powstał w rekordowym tempie w pobliżu miejsca, gdzie w 1970 roku od kuli milicjanta zginał Marian Sawicz. W uroczystości wzięły udział ówczesne władze miasta i województwa, biskup warmiński Józef Glemp i Lech Wałęsa.
W grudniu zmrok zapada szybko, ale dla tej uroczystości to jest atut. Przy sztucznym świetle i płonących pochodniach łatwiej o powagę i skupienie. Niewielki plac między pomnikiem a  ulicą 1 Maja nie może pomieścić wszystkich ludzi. Dla oficjeli przygotowano ławki, ale są jeszcze poczty sztandarowe, delegacje zakładów przemysłowych, wojsko, chór i duża grupa elblążan. Przezorniejsi wprosili się do znajomych i nieznajomych zamieszkałych w sąsiadującym z placem bloku. Aż strach patrzeć na przeciążone małe balkony.

Budowa pomnika była jedną z pierwszych inicjatyw powstałej w sierpniu 1980 roku elbląskiej Solidarności. 3 października 1980 roku powołano Społeczny Komitet budowy, którego Honorowym Przewodniczącym został ówczesny przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”, Ryszard Kalinowski. Pracą społecznego komitetu kierował i budowę nadzorował Tadeusz Chmielewski z Elbląskiego Kombinatu Budowlanego. Projekt pomnika wykonał elbląski rzeźbiarz, Henryk Bukowski. Upamiętniający elblążan zabitych w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni i Elbląga pomnik przedstawia złamany betonowy blok, spięty krzyżem i szarfą z napisem ułożonym przez dr Ryszarda Tomczyka.

Pomnik powstał zaledwie w kilka tygodni. Jak ważny był wówczas dla elblążan świadczy to, że w jego budowę zaangażowały się załogi największych przedsiębiorstw w mieście. Ludzie pracowali społecznie, a same przedsiębiorstwa nie dbały o coś takiego, jak faktury lub kosztorysy. Co więcej, obawiano się tworzenia dokumentacji, by później SB na jej podstawie nie represjonowała ludzi. Dobrze jeszcze pamiętano prześladowania po grudniu roku 1970.

20 grudnia 1980 roku w Elblągu stało się cos niezwykłego. Tuż obok siebie zgodnie zasiedli przedstawiciele ówczesnych władz PRL, przywódca Solidarności - Lech Wałęsa, i ówczesny biskup warmiński, przyszły Prymas Polski – Józef Glemp. Na ile szczere było to ze strony władzy, dowiedzieliśmy się już wkrótce. Pomnik Ofiar Grudnia w stanie wojennym i później był jednym z lepiej strzeżonych przez zomowców miejsc. Pilnowano, by nikt do pomnika się nie zbliżył, by nie zapalił znicza lub nie położył kwiatów. Za podobny akt odwagi groziło aresztowanie, pobicie i przesłuchania. Było jednak wielu, którzy ryzykowali takie represje. Milicja usuwała również kwiaty ze stopni baru naprzeciw pomnika, gdzie zginął Marian Sawicz. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonuAutor komentarza: KłamiecieTreść komentarza: Ale kłamstwo, że czeka rozbudowa... Przecież to dopiero złożone wnioski o dofinansowanie, a nie klepnięty projekt!Data dodania komentarza: 25.08.2024, 17:30Źródło komentarza: Kolejne ulice czeka rozbudowaAutor komentarza: ZdzichTreść komentarza: Krzyżowcy w tym Polacy - zbieranina najgorszej maści bandytów z całej Europy przyczyniła się do wymordowania 60% Prusów, podbój Prus ma odzwierciedlenie w całej historii Europy. Nazwa Prusy powróciła już w 1466 r. -" Prusy Państwo Zakonu Krzyżackiego ".Z pewnością nie było by bitwy pod Grunwaldem, rozbioru Polski i pancernych dywizji Guderiana.Data dodania komentarza: 24.08.2024, 17:21Źródło komentarza: 7 lutego 1249 - po Prusach zostały kościołyAutor komentarza: Zdzich.Treść komentarza: Krzyżowcy w tym Polacy - zbieranina najgorszej maści bandytów z całej Europy przyczyniła się do wymordowania 60% Prusów, podbój Prus ma odzwierciedlenie w całej historii Europy. Nazwa Prusy powróciła już w 1466 r. -" Prusy Państwo Zakonu Krzyżackiego ".Z pewnością nie było by bitwy pod Grunwaldem, rozbioru Polski i pancernych dywizji Guderiana.Data dodania komentarza: 24.08.2024, 17:20Źródło komentarza: 7 lutego 1249 - po Prusach zostały kościołyAutor komentarza: JASIUTreść komentarza: TO LGBTData dodania komentarza: 15.08.2024, 11:48Źródło komentarza: Porozmawiajmy - Mariusz Ciągadlak
Reklama