Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 14:00
Reklama

Ulice Elbląga - Czerwonego Krzyża

Ta niewielka uliczka, która dziś jest deptakiem, ma ciekawą historię. Powstała w miejscu starych fos i mokradeł. Przed wojną była tu pierwsza w Prusach kryta pływalnia.
Ulice Elbląga - Czerwonego Krzyża

Historia Elbląga pełna jest kontrastów i sprzeczności. Szybko rozwijające się w XIX i na początku XX wieku miasto nie było nowoczesne. Mieszkania były małe, o niskim standardzie z latryną w podwórzu lub w najlepszym przypadku ze wspólną ubikacją dla kilku mieszkań. Ulice choć były szerokie, to głównie o nawierzchni gruntowej lub z „kocich łbów”. Mnóstwo cieków wodnych, sadzawek i pozostałości po fosach było wylęgarnią robactwa i przyczyną ciągłych epidemii chorób zakaźnych. I wprawdzie Elbląg jako jedno z pierwszych miast w Europie posiadał tramwaj elektryczny, to nowoczesne wodociągi i kanalizację miał już znacznie później, niż podobne miasta w Niemczech (40 lat po Gdańsku). Stan sanitarny pogarszały ścieki i wyziewy z kolejnych fabryk, które w szybkim tempie rozrastały się wokół Starego i Nowego Miasta. Liczba chorujących i umierających na choroby „brudnych rąk” zmusiła elbląskie władze do podjęcia działań, poprawiających stan sanitarny miasta.

Jednym z pierwszych takich działań było zasypywanie dawnych fos i licznych stawów. Dzięki temu pozyskiwano bardzo atrakcyjne grunty pod zabudowę. Tak pod koniec XIX wieku powstał teren pomiędzy dzisiejszymi ulicami Hetmańską (wtedy Wałowa Nowomiejska) i 3 Maja (Św. Jana). Tylko część tego terenu została zabudowana. Linią dawnej fosy poprowadzono tory kolei łącznikowej (zlikwidowanej w roku 1982). Na uzyskanych gruntach na początku XX wieku wytyczono ulice Nitschmanna i Czerwonego Krzyża. I właśnie przy ul. Czerwonego Krzyża 19 lutego 1910 r. uroczyście otwarto pierwszy w Prusach kryty basen „Das Deutsche Bad”. Pływalnia miała wytworny wystrój i była uzupełniona sauną. Była czymś więcej, niż łaźnią, które w Elblągu znane były od średniowiecza. Tu przychodziło się w celach towarzyskich, a także porozmawiać o biznesie. Młodzież uczyła się pływać. Powstawały pierwsze grupy i stowarzyszenia sportowe. Zdobyte umiejętności prezentowano latem na plażach Krynicy Morskiej. Oczywiście na wejście do pływalni lub do sauny nie było stać najbiedniejszych. Rodziny robotników z kąpieli korzystały głównie latem i to w nurtach rzeki Elbląg lub Kumieli.

Pływalnia miała bardzo ciekawą architekturę, oddającą charakter użytkowy budowli i jej rangę jako obiektu komunalnego. Korelowała też z powstałą rok później po przeciwnej stronie ulicy prywatną kliniką okulistyczno-laryngologiczną dra Paula Graffendera. Rozczłonkowany na kilka zróżnicowanych brył budynek kliniki zwrócony był frontem do ulic Nitschmanna i Czerwonego Krzyża, która odgrywała wówczas dużo większe znaczenie komunikacyjne, gdyż tam, gdzie jest dziś odcinek ul. Hetmańskiej do skrzyżowania z 1 Maja, jeszcze po II wojnie były ogrody. Ocalały z wojny budynek prywatnej kliniki jeszcze dwadzieścia lat temu służył służbie zdrowia – mieściła się tu przychodnia przeciwgruźlicza i pracownia rentgena. Budynek pływalni wprawdzie wojnę przetrwał, ale 10 lat po niej został z niewiadomych przyczyn rozebrany (jeszcze w 1954 r. były plany jego odbudowy). Dziś w tym miejscu stoi wybudowany w latach 70-tych budynek mieszkalny ze sklepami w parterze.

Patronem dzisiejszej ulicy Czerwonego Krzyża do 1945 roku był honorowy obywatel naszego miasta, królewski radca komercjalny Fredrich Räuber. Niewiele wiemy o jego życiu. Majątku dorobił się na zatrudniającej w różnych okresach do 200 robotników walcowni mosiądzu. Sprzedał ją w roku 1895. Z zarobionych pieniędzy utworzył fundację, która dała początek Miejskiej Galerii Obrazów. Za życia Räubera zakupiono pierwszych 6 dzieł, a po jego śmierci, zgodnie z testamentem pozostawionym przez zmarłego, kolejne 5 i dwie litografie. Fredrich Räuber zmarł 21 lutego 1914 roku w Berlinie. Po wojnie, prawdopodobnie ze względu na przekazany służbie zdrowia budynek dawnej kliniki, ulicę Fredricha Räubera przemianowano na Czerwonego Krzyża.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama