Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 14:01
Reklama

Ulice Elbląga - Grobla św. Jerzego

W przeszłości nazywała się Innerer Georgedamm, czyli Wewnętrzna Grobla św. Jerzego. Była już poza murami miasta i prowadziła do nowomiejskiego kościoła i szpitala św. Jerzego oraz posiadłości miejskich na Wysoczyźnie Elbląskiej. Nazwa pozostała, ale sama ulica przesunięta została na północ..
Ulice Elbląga - Grobla św. Jerzego

W przeszłości nazywała się Innerer Georgedamm, czyli Wewnętrzna Grobla św. Jerzego. Była już poza murami miasta i prowadziła do nowomiejskiego kościoła i szpitala św. Jerzego oraz posiadłości miejskich na Wysoczyźnie Elbląskiej. Nazwa pozostała, ale sama ulica przesunięta została na północ..

Usypana w średniowieczu na przedmiejskich mokradłach grobla prowadziła od murów Nowego Miasta do nowomiejskiego kościoła św. Jerzego. Drogą tą kierowano się również do posiadłości elbląskich w Przezmarku i Pomorskiej Wsi. Ruch musiał być spory, skoro dość wcześnie groblę zagospodarowano. Od południa zabudowano ją ustawionymi szczytem do ulicy domami, a od północy rozciągał się malowniczy cmentarz. Po wyburzeniu murów obronnych wytworzył się czytelny ciąg komunikacyjny: grobla była przedłużeniem ul. Nitschmanna i kończyła się na placu św. Anny (u wylotu ul. Wyspiańskiego).

Były tu ważne dla miasta obiekty. Przede wszystkim cmentarz św. Anny, który wówczas sięgał znacznie dalej na południe. Obok cmentarza w 1785 roku wzniesiono prochownię. Nieco później wybudowano elementarną szkołę szpitala dla zadżumionych. Budynek szkoły mieścił się na dzisiejszym placu Konstytucji i został rozebrany dopiero po wojnie. Naprzeciw niego na początku XX wieku wybudowano kino do niedawna znane jako kino Syrena. Taki obraz Grobli św. Jerzego przetrwał do połowy XX wieku.

Wielkie zmiany nastąpiły tu już w czasach powojennych. Cmentarz św. Anny został zlikwidowany, a powstały w jego miejsce park Tarugutta mocno okrojony. Zburzono starą szkołę i wzniesione jeszcze podczas II wojny światowej czterokondygnacyjne kamienice. Wzdłuż Grobli wybudowano tymczasowe pawilony handlowe, w których przez lata działał ledwo tolerowany w socjalizmie handel prywatny. Przy Grobli był też słynny młodzieżowy klub "Kosmos" i pierwsza w Elblągu dyskoteka. Było też kino Syrena. Tylko Grobla św. Jerzego nazywała się zupełnie inaczej. Po wojnie św. Jerzego zastąpił sowiecki marszałek Rokossowski (też na koniu). Na fali październikowej odwilży 1956 roku ulicy nadano nazwę 21 Października.

21 października 1956 roku był w udręczonej stalinizmem Polsce dniem wielkiej nadziei. Do władzy powrócił Władysław Gomułka, a w narodzie obudziła się nadzieja na choć częściową niepodległość i zaprzestanie stalinowskich represji. W całym kraju odbywały się masówki i wiece. Wiec taki odbył się również w Elblągu, na pobliskim „Placu Czerwonym”.

W połowie lat 70-tych, gdy powstał pomnik Odrodzenia, zlikwidowano jezdnię, pozostawiając tylko tory tramwajowe. Powstała nowa, szeroka Aleja Kaliningradzka (dziś Grota Roweckiego), którą poprowadzono przez dawny cmentarz św. Anny. W roku 1990 Rada Miejska przywróciła historyczną nazwę Grobla św. Jerzego dla ciągu domów przy dawnej podmiejskiej grobli.

Fot. zdjęcie lotnicze z lat 40-tych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama