Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 14:14
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Ulice Elbląga - Fabryczna

Może gdyby historia potoczyła się nieco inaczej, w Elblągu byłaby dziś fabryka samochodów. Bo kiedyś budowano tu samochody: osobowe, ciężarowe, ekskluzywne wozy sportowe, ciężarówki, autobusy i wozy specjalne, jak karetki i wozy pożarnicze. Ta frapująca historia wiąże się z dziejami ulicy Fabrycznej
Ulice Elbląga - Fabryczna

Może gdyby historia potoczyła się nieco inaczej, w Elblągu byłaby dziś fabryka samochodów. Bo kiedyś budowano tu samochody: osobowe, ciężarowe, również ekskluzywne wozy sportowe, ciężarówki, autobusy i wozy specjalne, jak karetki i wozy pożarnicze. Ta frapująca historia wiąże się z dziejami ulicy Fabrycznej.

Miłośnicy historii naszego miasta produkcję samochodów w Elblągu kojarzą z nazwiskiem Franza Komnicka. To drugi po Schichale wielki elbląski przemysłowiec. Ale gdy Komnick sprowadził się do Elbląga (a stało się to w 1898 r.) Ferdynand Schichau od dwóch lat już nie żył.

Franz Komnick urodził się 27 listopada 1857 roku w Tropiszewie. Rzemiosła uczył się u ojca, by później ruszyć w świat nabywać wiedzy i doświadczenia. Po obowiązkowym terminowaniu założył w Lubieszewie na Żuławach skromny warsztat, w którym konstruował proste pompy. Gdy przyszła powódź pompy te szły, jak świeże bułeczki, przynosząc konstruktorowi lokalną sławę i spore pieniądze. Zainwestował je w fabrykę maszyn rolniczych w Wielkopolsce oraz w... z pozoru mało ciekawy patent na produkcję cegły z piasku i wapna. Interes w Wielkopolsce raczej nie wyszedł i Komnick przeniósł się do dzisiejszego Mamonowa, gdzie objął posadę w tamtejszej fabryce maszyn rolniczych. Stamtąd blisko było już do Elbląga. Prawie 50-letni już inżynier dowiedział się o bankructwie Zakładów Lniarskich na Końskich Błoniach, w rejonie dzisiejszej ulicy Dojazdowej i Panieńskiej. Kupił je i po kilku miesiącach uruchomił produkcję samochodów. Był rok 1906. Samochody były zupełną nowinką, drogą i bardzo kosztowną, ale można było na nich sporo zarobić. Firma Komnicka rozwijała się niezwykle dynamicznie. Przedsiębiorca liczył na bogatych junkrów, mieszczan oraz przedsiębiorstwa komunalne, konstruując m.in. lekkie ciężarówki i samobieżne pługi. 

Elbląg i elblążanie byli niezwykle dumni z tego, że w ich mieście produkuje się samochody. Powodów do dumy dawały też sukcesy sportowe syna przemysłowca - Otto. Gazety relacjonowały wyczyny rajdowe samochodów Komnicka, jego sukcesy na wystawach w Rosji oraz skuteczne działania biznesowe w tym kraju. Franz Komnick ceniony był jako przedsiębiorca i pracodawca. Wzorem Schichau’a dbał o swych pracowników, budując dla nich mieszkania i finansując kasy chorych. Jeszcze za życia ulicę, gdzie po bankructwie pierwszej fabryki, wraz z synami rozwinął nowy interes, nazwano Komnickstrasse, a w rocznicę 70 urodzin nadano mu honorowy doktorat Politechniki Gdańskiej. Dr Franz Komnick zmarł 1 grudnia 1938 roku. Gdy chowano go na cmentarzu przy ul. Sadowej, ulicami miasta przeszedł kondukt żałobny, jakiego nigdy przedtem tu nie widziano.

Mimo iż fabryka samochodów Komnicka w roku 1922 zbankrutowała, przedsiębiorca wraz z synami prowadził biznes nadal. Zakłady przy Dojazdowej przejęła brunszwicka fabryka ciężarówek Bussing NAG, produkując w Elblągu aż do końca wojny autobusy, pługi i samochody ciężarowe. Zakłady przy ul. Fabrycznej w czasach hitlerowskich produkowały pojazdy pancerne. W trzecim zakładzie Komnicka – przy ul. Lotniczej (dziś sale wykładowe EUH-E) naprawiano samochody i maszyny rodzimej produkcji. W trakcie działań wojennych, w przeciwieństwie do stoczni i fabryki lokomotyw Schichau’a, większość hal Komnicka została zniszczona. Co ocalało rozszabrowali – najpierw Rosjanie, a później poszukujące maszyn i narzędzi fabryki z głębi Polski. O wznowieniu produkcji samochodów w Elblągu nie było już mowy, choć.... przez następnych 40 lat w dawnych halach Komnicka przy ul. Dojazdowej naprawiano autobusy. Ulicę Komnickstrasse nazwano po wojnie ulicą Fabryczną, a przez środek fabryki wytyczono Aleję Tysiąclecia. Do dziś nie zachowało się żadne auto wyprodukowane w Elblągu, ale pamiątek po firmie i jej właścicielu jeszcze trochę znajdziemy. Są to żeliwne włazy kanalizacyjne z nazwiskiem Komnick, hale fabryczne przy ul. Dojazdowej i zaadaptowane na wyższą uczelnię hale przy ul. Lotniczej oraz nagrobek Franza Komnicka na starym cmentarzu przy ul. Sadowej. W Europie jest kilka maszyn i ciągników rodem z Elbląga. Niektóre jeszcze na chodzie - http://www.youtube.com/watch?v=haLGVH2luCo&feature=relmfu

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama