Jest to opowieść o solidarności ludzkich serc, która zrodziła się w 1981 roku w norweskim Stavanger. Mieszkańcy tego miasta przez 10 lat nieśli pomoc elblążanom. Zebrali i wysłali do Elbląga 165 wielkich ciężarówek z darami. Norwegowie przyjęli i osiedlili wiele rodzin opozycjonistów, szczególnie represjonowanych przez władze PRL.
Dziś w Stavanger i okolicach mieszka i pracuje tysiące Polaków. Stavanger jest bowiem stolicą norweskiego przemysłu naftowego. Działające tam Towarzystwo Polsko-Norweskie promuje polską kulturę i zabiega o nawiązanie kontaktów z Elblągiem.
W filmie o wydarzeniach historycznych opowiadają m.in: sędzia Olav Trygveson Laake – za wybitne zasługi w niesieniu pomocy humanitarnej Polakom w czasie stanu wojennego odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Medalem Wdzięczności, ks. Infułat Mioeczysław Józefczyk - Honorowy Członek Solidarnosci i Honorowy Obywatel Elbląga oraz Ryszard Kalinowski, prezes Towarzystwa Polsko-Norweskiego w Stavanger, w sierpniu 1980 r. przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Elblągu, laureat konkursu „Wybitny Polak”. W Telewizji Elbląskiej film pokazany zostanie w niedzielę, 16 grudnia.
Produkcję filmu dofinansowano ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu
Dziękujemy za solidarność
Jest to opowieść o solidarności ludzkich serc, która zrodziła się w 1981 roku w norweskim Stavanger. Mieszkańcy tego miasta przez 10 lat nieśli pomoc charytatywną mieszkańcom Elbląga.
- 13.12.2012 21:53 (aktualizacja 17.08.2023 09:19)
Napisz komentarz
Komentarze