17 kwietnia 1991r.podpisano akt notarialny Elbrewery Company Ltd, z 51 % udziału kapitału australijskiego i 49% Zakładów Piwowarskich w Elblągu.
17 kwietnia 1991 r. został podpisany akt notarialny o utworzeniu spółki Elbrewery Company Limited, do której 51 proc. udziałów wniosła firma australijska Brewpole PTY i 49 proc. (państwowe) Zakłady Piwowarskie w Elblągu. Spółka rozpoczęła działalność 2 maja 1991 roku jako największa na Wybrzeżu spółka joint-venture. Jej dyrektorem był Czesław Dębski. Dwa lata później pojawiło się wzorowane na duńskim FAXE całkowicie nowe na naszym rynku piwo „EB Specjal Pils”, które od razu stało się polskim przebojem konsumpcyjnym. Doskonała promocja piwa, świetne hasło „Czas na EB” i nowoczesny marketing sprawiły, że Elbrewery stała się dominującym producentem piwa w Polsce. EB zdobywało wiele prestiżowych nagród. Zaczęto wprowadzać też kolejne brandy, jak „czarny” Specjal, czy Oryginal Red. Równolegle ruszyła rozbudowa elbląskiego zakładu, w wyniku której powstał jeden z największych i najnowocześniejszych browarów w Polsce o zdolnościach produkcyjnych 2 mln hl piwa. Elbrewery zainwestowała również w modernizację browaru w Braniewie, którego produkcję smakosze cenili sobie szczególnie wysoko.
W październiku 1996 r. Wojewoda Elbląski odsprzedał Australijczykom udziały Skarbu Państwa w zamian za co Brewpole zobowiązał się do finansowania przez Elbrewery Company Ltd. określonych kwot na służbę zdrowia w Elblągu, wspierania inwestycji w mieście oraz wybranych celów charytatywnych i kulturalnych. Dzięki temu w ciągu kilku lat zmodernizowano sprzęt szpitala i w Elblągu mogły odbywać się niespotykane wcześniej imprezy.
O przyczynach końca tak dynamicznej kariery Elbrewery pewnie powstanie niejedna praca, bo jest o czym pisać. Złożyło się na to wiele czynników: konkurencja, która ruszyła tropem pionierskiej spółki z Elbląga, nieudane kampanie reklamowe EB, polityczna nagonka, nadgorliwość urzędników, a może zupełnie do innego?
Napisz komentarz
Komentarze