Uroczystości pogrzebowe
Msza pogrzebowa rozpocznie się w sobotę, 26 kwietnia o godzinie 10:00 na placu Świętego Piotra. Przewodniczy jej dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Giovanni Battista Re. Po Mszy, zgodnie z wolą papieża Franciszka, trumna z jego ciałem zostanie przewieziona do rzymskiej Bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie pochowany.
Nowe zasady pogrzebu
Papież Franciszek wprowadził zmiany w tradycyjnym rytuale papieskiego pochówku, upraszczając ceremonie. Zrezygnowano z wystawiania ciała na katafalku oraz z trzech zazębiających się trumien. Zamiast tego, ciało zostało złożone w jednej, drewnianej trumnie wyłożonej cynkiem.
Udział światowych przywódców
W uroczystościach pogrzebowych bierze udział około 130 delegacji, w tym 50 szefów państw i 10 koronowanych głów. Obecni są m.in. prezydent USA Donald Trump, prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva oraz król Hiszpanii Filip VI z królową Letycją.
Żałoba narodowa w Polsce
Prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową w Polsce na dzień 26 kwietnia, w dniu pogrzebu papieża Franciszka. Flagi państwowe zostały opuszczone do połowy masztu, a w przestrzeni publicznej ograniczono organizację wydarzeń rozrywkowych.
Papież Franciszek pozostanie w pamięci jako duchowy przywódca, który promował pokój, dialog międzyreligijny i troskę o najsłabszych. Jego odejście wywołało poruszenie na całym świecie, a dzisiejsze uroczystości są wyrazem szacunku i wdzięczności za jego pontyfikat.
Napisz komentarz
Komentarze