Chodzi o metodę "Drenaż autogeniczny" - pan Sebastian odbył szkolenie pod kierunkiem francuskich instruktorów terapii oddechowej. Dzięki temu Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu jest pierwszym ośrodkiem w Polsce specjalizującym się w drenażu oddechowym noworodków.
"Realizujemy też metodę "AFE- kinezyterapia dróg oddechowych". Z kolei metoda drenażu autogenicznego jest stosowana w przypadku takich schorzeń, jak dysplazja oskrzelowo-płucna, niewydolność oddechowa z nadmiarem wydzieliny czy infekcje dolnych dróg oddechowych. Jej zalety to m.in.:
1. Skuteczne oczyszczanie oskrzeli.
• Pomaga przesuwać zalegającą wydzielinę z małych do większych dróg oddechowych, skąd łatwiej ją odkrztusić.
• Ułatwia samoistne usuwanie śluzu bez potrzeby stosowania intensywnego kaszlu.
2. Poprawa wentylacji płuc.
• Zmniejsza zaleganie wydzieliny, co poprawia wymianę gazową i saturację (nasycenie krwi tlenem).
• Zwiększa powierzchnię czynną płuc i ułatwia oddychanie.
3. Zmniejszenie częstości infekcji.
• Regularne oczyszczanie dróg oddechowych ogranicza ryzyko zakażeń bakteryjnych i wirusowych w płucach.
4. To bezpieczna i nieinwazyjna metoda.
• Nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani leków, a prawidłowo wykonywana jest dobrze tolerowana przez większość pacjentów"
- wymienia Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu.
Przypomnijmy, że Pan Sebastian Niżnik otrzymał nagrodę Prezydenta Elbląga za rok 2023 w dziedzinie "ochrona zdrowia"
Pan Sebastian Niżnik jest zatrudniony w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu od 01 września 2011 roku na stanowisku Fizjoterapeuty na Oddziale Noworodka, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wykształcenie: mgr fizjoterapii zdobyte na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Wydział Nauk o Zdrowiu. Wciąż pogłębia swoją wiedzę na kursach i szkoleniach, m.in. specjalizuje się w prowadzeniu rehabilitacji niemowląt i dzieci metodą Vojty.
Pan Sebastian jest rehabilitantem głównie na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka ale również zajmuje się edukacją rodziców w zakresie postępowania pielęgnacyjnego nad noworodkiem. Ma szczególne zasługi w przypadku rehabilitacji dzieci wcześniej urodzonych czyli skrajnych wcześniaków poniżej 28 tygodnia ciąży. Od pierwszych dni życia wspomaga noworodki ćwiczeniami i rehabilitacją co znacząco wpływa na ich rozwój i komfort życia. Jest również asystentem podczas terapeutycznych kursów metody Vojty dla dzieci we Wrocławiu. Bardzo ceniony przez rodziców za swoje podejście do dzieci i noworodków, za ogrom wiedzy i profesjonalizm. Wyróżnia go indywidualne podejście do pacjenta, spokój i empatia.
[WIDEO]
Łukasz Nosarzewski
Napisz komentarz
Komentarze