Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 lutego 2025 21:10
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Elbląskie fabryki PRL-u na dużym ekranie

„Przemysłowy Elbląg – fabryki z czasów PRL” – to tytuł najbliższego seansu popularnego cyklu filmowego „Elbląg na dużym ekranie”. Widzom zaprezentowane zostaną filmy i kroniki sprzed 1989 roku, na których utrwalone zostały elbląskie fabryki i zakłady pracy.
Elbląskie fabryki PRL-u na dużym ekranie

Powojenny Elbląg był miastem przemysłowym, w którym główną rolę odgrywały Zakłady Mechaniczne im. Karola Świerczewskiego, w skrócie nazywane „Zamechem”. Zamech zatrudniał do 8 tys. pracowników  i miał decydujący wpływ na życie społeczne, ekonomiczne i polityczne miasta. Ale w Elblągu istniało wiele innych fabryk i warsztatów. Wymienić należałoby przede wszystkim Zakłady Przemysłu Drzewnego im. Wielkiego Proletariatu (ZWP), Elbląskie Zakłady Napraw Samochodów (EZNS), Browar w Elblągu, Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Truso” (ZPO), Zakłady Tworzyw Sztucznych „Styren”, przekształcone później w Zakłady Armatury Samochodowej „Polmo” (ZAS), Spółdzielnie „Plastyk”, „Renoma” i „Zryw”, spółdzielnie pracy im. Buczka i Marchlewskiego, Elbląską Spółdzielnię Mleczarską i Zakłady Mięsne oraz wiele, wiele innych. 

Przed 50 laty było to robotnicze miasto młodych ludzi, które w latach 70-tych XX wieku przeżywało modernizację i dynamiczny rozwój, związany z inwestycjami finansowanymi z rządowej Uchwały nr 40 z 1972 roku i których apogeum był awans Elbląga do rangi miasta wojewódzkiego. Okres ten trwał bardzo krótko, bo zaledwie kilka lat. Polskę dotknął kryzys gospodarczy, w 1980 r. wybuchły strajki, a w 1981 r. wprowadzono stan wojenny. Niewydolna gospodarka socjalistyczna chyliła się ku upadkowi. Po dawnych fabrykach pozostały dziś nieliczne filmy, fotografie, dokumenty i wspomnienia.

Na seans pt.: „Przemysłowy Elbląg – fabryki z czasów PRL” zapraszamy w środę, 5 lutego o godz. 18:00 do Kina Światowid. Gościem spotkania będzie Daniel Lewandowski, autor wielu publikacji o współczesnym przemyśle Elbląga. 

Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich Światowid i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Patronem medialnym jest Elbląska Gazeta Internetowa „Portel”. Wstęp wolny.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonuAutor komentarza: KłamiecieTreść komentarza: Ale kłamstwo, że czeka rozbudowa... Przecież to dopiero złożone wnioski o dofinansowanie, a nie klepnięty projekt!Data dodania komentarza: 25.08.2024, 17:30Źródło komentarza: Kolejne ulice czeka rozbudowaAutor komentarza: ZdzichTreść komentarza: Krzyżowcy w tym Polacy - zbieranina najgorszej maści bandytów z całej Europy przyczyniła się do wymordowania 60% Prusów, podbój Prus ma odzwierciedlenie w całej historii Europy. Nazwa Prusy powróciła już w 1466 r. -" Prusy Państwo Zakonu Krzyżackiego ".Z pewnością nie było by bitwy pod Grunwaldem, rozbioru Polski i pancernych dywizji Guderiana.Data dodania komentarza: 24.08.2024, 17:21Źródło komentarza: 7 lutego 1249 - po Prusach zostały kościoły
Reklama