Ciało obce w oku psa nie jest rzadkością. Wystarczy, że pies będzie swawolnie biegał po łące czy parku, by pod powiekę dostało się np. źdźbło trawy, kurz czy niewielkich rozmiarów owad. Z ludzkiego punktu widzenia takie zdarzenia nie wydają się groźne. I faktycznie, w większości przypadków wystarczy jedynie umiejętnie oczyścić oko, by pies z całej sytuacji wyszedł bez szwanku. Bywa jednak, że pod powiekę dostanie się coś większego lub obiekt na tyle niefortunnie zagnieździ się w okolicach narządu wzroku, że trzeba z nim obejść się wyjątkowo delikatnie. Wtedy sytuacja robi się poważna, bo ciało obce w oku psa nie tylko drażni zwierzę, ale może zwyczajnie doprowadzić do poważnych uszkodzeń gałki ocznej, co w absolutnie skrajnych przypadkach doprowadza nawet do częściowej lub całkowitej utraty zdolności widzenia. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, gdy naszemu czworonożnemu przyjacielowi coś wpadnie do oka i w jaki sposób postępować, by możliwie szybko i bezpiecznie przynieść mu ulgę w cierpieniu.
Ciało obce w oku psa – po czym poznać?
W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, po czym poznać, że coś wpadło psu do oka. Zwierzę niemal natychmiast będzie o tym informować swoich właścicieli nietypowym dla siebie zachowaniem. Przede wszystkim czworonóg w takiej sytuacji zaczyna często mrużyć oczy, drapie się intensywnie po pysku, ociera się głową o trawę, dywan, meble, ściany itd. To oczywiście efekt odczuwanego dyskomfortu. Pies takimi czynnościami próbuje we własnym zakresie pozbyć się problemu i usunąć z oka przeszkadzający mu przedmiot. Innym często obserwowanym symptomem jest nadmierne łzawienie. Alarmujące natomiast powinno być wyraźnie widoczne przekrwienie, które może świadczyć o tym, że uraz jest poważniejszy i od razu wymaga interwencji weterynarza.
Dlaczego ciało obce w oku psa jest groźne?
Jeśli ciało obce nie przedostanie się do głębszych części oka, nie stanowi dla zdrowia psa większego zagrożenia. Jak zostało wspomniane – zwykle kończy się na chwilowym dyskomforcie, a problem łatwo rozwiązać poprzez zastosowanie bardzo prostych czynności higienicznych. Gorzej jednak, gdy dany obiekt wbije się w rogówkę. Wówczas zwierzę odczuwa ból, a narządowi wzroku grozi poważne, nawet nieodwracalne uszkodzenie. Szczególnie groźne są sytuacje, gdy pozostawiony w rogówce element wpadnie do wnętrza oka. W skrajnych przypadkach kończy się do pęknięciem gałki ocznej, która należy później usunąć. Za każdym razem ważne jest możliwie najszybsza reakcja ze strony właściciela. Na końcu chodzi przecież o to, by zwierzę jak najmniej cierpiało i by jak najszybciej przynieść mu ulgę.
Niewielkie ciało obce w oku psa – co należy zrobić?
Jeśli zauważymy, że nasz pies zachowuje się dziwnie, nadmiernie drapie się po pysku łapami lub ociera się głową o różne przedmioty, w pierwszej kolejności powinniśmy ograniczyć zwierzęciu możliwość wykonania jakichkolwiek samodzielnych interwencji. Czworonóg w próbach wyciągnięcia ciała obcego z oka nie będzie ostrożny i łatwo może pogorszyć całą sytuację np. drapiąc się długimi i ostrymi pazurami. Tu pomocny może być specjalny kołnierz. Następnie należy przeprowadzić względne oględziny oka. Wystarczy położyć psa na boku i spokojnie, w sposób delikatny sprawdzić, czy w okolicach narządu wzroku nie ma większych podrażnień czy urazów. Jeśli nie, można przystąpić do prostego zabiegu higienicznego. Wystarczy odciągnąć powiekę i przemyć oko czystą, przegotowaną wodą o temperaturze ciała lub solą fizjologiczną. Pomóc można sobie strzykawką bez igły. Strumień wody powinien lecieć od skroni do nasady. Rękę ze strzykawką można z kolei oprzeć o głowę psa. Oko należy delikatnie przetrzeć sterylną, czystą gazą (sprawuje się najlepiej, inne materiały, takie jak chusteczki czy wata łatwo się rozwarstwiają i mogą się przedostać pod powiekę). Taki zabieg powinien natychmiast pomóc psu. Czyszczenie oka warto zresztą przeprowadzać profilaktycznie, po każdym spacerze. Jeśli jednak taka interwencja okazuje się nieskuteczna, konieczne jest zgłoszenie się po pomoc do weterynarza (najlepiej zwierzęcego okulisty).
Co zrobić, gdy do oka psa dostanie się większych rozmiarów obiekt?
Zdarza się, że do oka psa dostaje się coś większego i dodatkowo wbija się na tyle głęboko, że samodzielne usunięcie takiego przedmiotu może narobić więcej szkód niż pożytku. Dla przykładu – źdźbła trawy lub drewniane patyki nie mają jednolitej gładkiej powierzchni. Wyciągnięte w sposób nieostrożny, w niesterylnych warunkach, mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia gałki ocznej. Właściciel psa, u którego doszło do takiego nieszczęśliwego wypadku, powinien założyć zwierzęciu kołnierz, a jeśli takowego nie ma, spróbować zrobić go samodzielnie, np. z arkusza brystolu. Następnie nie pozostaje nic innego, jak zgłosić się do weterynarza, który w dużo bezpieczniejszych warunkach przeprowadzi dogłębne oględziny oka i za pomocą specjalistycznych przyrządów przyniesie pacjentowi odpowiednią pomoc.
Artykuł powstał przy wsparciu Centrum Okulistyki Weterynaryjnej EyeVet Wrocław - Okulista dla zwierząt