Czym są silniki elektryczne?
Silnik elektryczny to maszyna elektryczna, której głównym zadaniem jest przetwarzanie dostarczonej do układu energii elektrycznej w energię mechaniczną - najczęściej przyjmuje ona postać ruchu postępowego lub ruchu obrotowego. Uogólniając, można dokonać podziału silników elektrycznych ze względu na rodzaj energii zasilającej, według którego rozróżnia się takie rodzaje silników jak:
● silniki elektryczne prądu stałego;
● silniki elektryczne prądu przemiennego;
● silniki krokowe.
Przy czym, do najczęściej wykorzystywanych silników prądu przemiennego, zalicza się silniki asynchroniczne i silniki synchroniczne, pomiędzy którymi należy wybierać, poszukując optymalnego rozwiązania do wielu różnorodnych zastosowań w obrębie szeroko pojętego przemysłu.
Silniki synchroniczne, a silniki asynchroniczne - czym się różnią?
Silniki synchroniczne i silniki asynchroniczne to maszyny elektryczne, które stanowią najczęściej reprezentowaną grupę jednostek napędowych wykorzystywanych w przemyśle. Rozwiązania te charakteryzują się zbliżoną konstrukcją składającą się z wirnika i stojana, jednak różni je zasada funkcjonowania. Silniki asynchroniczne, nazywane także silnikami indukcyjnymi to rozwiązania konstrukcyjne, w których wirnik obraca się z prędkością mniejszą od prędkości pola magnetycznego stojana.
Charakteryzują się one dobrymi właściwościami ruchowymi, które w połączeniu z nowoczesnymi urządzeniami pozwalają na uzyskanie doskonałych parametrów pracy - silniki asynchroniczne są bowiem wyjątkowo odporne na przeciążenia elektryczne i mechaniczne. Z tego względu, wykorzystywane są one na szeroką skalę w wielu urządzeniach i maszynach technologicznych, takich jak obrabiarki, pompy, wentylatory czy przenośniki taśmowe stosowane w obrębie energetyki, budownictwa, transportu czy gospodarki komunalnej.
Z kolei, silniki synchroniczne to rozwiązanie, w którym prędkość wirnika i prędkość pola magnetycznego stojana przyjmują tę samą wartość. Sytuacja taka wymaga zastosowania dodatkowego źródła prądu stałego umożliwiającego zapoczątkowanie obrotu wirnika w pobliżu prędkości synchronicznej, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednak silniki synchroniczne pozwalają na uzyskanie niezwykłej precyzji i stałej prędkości, co okazuje się niezwykle istotne w przypadku zastosowań energochłonnych, takich jak intralogistyka.