Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 05:36
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Aksamitki jako naturalny środek ochrony roślin – jak wykorzystać ich właściwości odstraszające szkodniki?

Uciekają od nich krety, komary omijają ją szerokim łukiem, a nicienie znikają w mgnieniu oka. W czym tkwi tajemnica aksamitek, postrachu szkodników ogrodowych? Poznaj warzywa, którym służy ich towarzystwo i dowiedz się, których intruzów pozbędziesz się w humanitarny, ale stanowczy sposób. Sprawdź, kiedy wykorzystać aksamitki jako naturalny środek ochrony roślin.
  • 22.07.2024 12:11
  • Autor: Grupa tipmedia
Aksamitki jako naturalny środek ochrony roślin – jak wykorzystać ich właściwości odstraszające szkodniki?

Jak aksamitka chroni ogród przed szkodnikami?

Aksamitka to roślina allelopatyczna – jej korzenie uwalniają substancje chemiczne, tzw. tiofeny o działaniu antybakteryjnym i antygrzybiczym. Związki te spowalniają rozwój chwastów w jej pobliżu i odstraszają szkodniki.

Do wsparcia roślin w ogrodzie wybieraj przede wszystkim aksamitkę rozpierzchłą i inne stare odmiany. Nowsze często pozbawione są zapachu, a to właśnie on stanowi o skuteczności tych kwiatów.

Aksamitka odstrasza krety, mszyce i nornice

Intensywny aromat aksamitki podrażnia czuły węch kretów oraz zniechęca mrówki, mszyce i komary do odwiedzin ogrodu, tarasu lub balkonu. Trzyma mątwika korzeniowego, bielinka kapustnika i mączlika szklarniowego z daleka od roślin ogrodowych. Wabi za to nicienie glebowe, które wnikają do jej korzeni i w nich giną.

Zapach sprawia, że ani samą aksamitką, ani roślinami w jej pobliżu nie interesują się jelenie, sarny, gryzonie czy zające.

Aksamitka w warzywniku i na rabacie – doskonała sąsiadka

Towarzystwo aksamitek służy szczególnie warzywom korzeniowym (np. marchwi, selerowi) i kapustnym (kalafiorowi, brukselce, kapuście). Korzystają z niego ziemniaki, pomidory i pory. Mocno pachnące kwiaty posadź też przy grządkach z krzaczkami truskawek i poziomek. Z obecności aksamitek ucieszą się róże, często nękane przez mszyce.

Aksamitki stanowią przysmak dla ślimaków. Jeśli posadzisz je w jednej linii przed grządkami warzyw i roślin ozdobnych, szkodniki skupią się na nich i nie przejdą dalej. Ochronisz uprawy, a jednocześnie będzie Ci łatwo pozbierać nieproszonych gości i wynieść z dala od ogrodu.

Aksamitki kwitną długo, bo od czerwca aż do października, a silniejsze okazy nawet do pierwszych przymrozków. Oznacza to, że przez większość sezonu wegetacyjnego zapewniają ochronę warzywom i roślinom ozdobnym. Wabią przy tym zapylacze, takie jak pszczoły i motyle.

Nasiona aksamitki – kiedy umieścić je w glebie?

W kwietniu ma miejsce wysiew. Nasiona aksamitki w doniczkach umieszcza się pojedynczo, sieje w rowkach lub rozsypuje na podłożu i przykrywa warstwą ziemi. Pojemniki ustawia się w pomieszczeniu, w którym panuje 20°C. Po 2 tygodniach pojawiają się pierwsze wschody.

Aksamitki do gruntu wysiewa się lub sadzi z rozsad po 15 maja, kiedy przymrozki przestają zagrażać młodym roślinom.

Dla pełnej ochrony ogrodu najlepiej wysiać je jak najwcześniej lub kupić dojrzałe sadzonki. Od posiania do rozwinięcia kwiatów mija aż 10-12 tygodni. To trzy miesiące, w trakcie których szkodniki urządzają sobie darmową stołówkę w Twoim ogrodzie.

Inaczej wygląda to w przypadku aksamitki na balkonie – rośliny można wystawić wcześniej, ale trzeba pamiętać, żeby przed zimniejszymi nocami wnosić doniczki do mieszkania.

Na co uważać, sadząc aksamitkę w ogrodzie? 

Jeśli masz psa, bądź czujny przy jego kontakcie z tą rośliną. Aksamitka rozpierzchła i aksamitka wzniesiona wywołują reakcję alergiczną w postaci astmatycznego kaszlu, wysypki skórnej na pysku, przy oczach i nosie oraz podrażnienia błon śluzowych. Spożycie części roślin prowadzi do dolegliwości żołądkowo-jelitowych (wymioty, biegunka, ból brzucha). Na szczęście jednak aksamitki nie są na tyle groźne, żeby spowodować śmierć.

Aksamitka – strażniczka upraw i przyjaciółka pożytecznych owadów

Dzięki aksamitce Twoje uprawy zachowują zdrowie, a Ty oszczędzasz pieniądze. Wystarczy, że posadzisz te wyjątkowe rośliny w newralgicznych miejscach, a zapomnisz o istnieniu chemicznych oprysków, pułapek i sztucznych odstraszaczy. Postaw na naturalne sposoby prowadzenia ogrodu i zaproś do niego pomarańczowe kwiaty – radosne, a przy tym skuteczne w działaniu.

Materiał partnera


ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama