Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:21

Podstawy i szczegóły rozliczenia PIT 37 za 2020 rok

Rozliczenie deklaracji PIT 37 wymaga zachowania określonych reguł, ustalonych przez ustawodawcę. Ponieważ zostało już coraz mniej czasu na przygotowanie tego ważnego dokumentu, warto zwrócić uwagę na najważniejsze z nich.
  • 20.04.2021 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Podstawy i szczegóły rozliczenia PIT 37 za 2020 rok

Jaki identyfikator podatkowy należy wskazać w ramach deklaracji?

W jednym z pierwszych kroków przy pracy nad deklaracją podatkową, podatnik będzie musiał dokonać wyboru i podać swój identyfikator podatkowy. Pojawiają się więc pytania - czy wybrać NIP czy PESEL? Zasadniczo do PIT 37 w większości przypadków przydatny będzie identyfikator podatkowy PESEL. Numerem tym identyfikują się podatnicy, którzy:

  • nie prowadzili działalności gospodarczej;

  • nie są zarejestrowani (nie byli) jako podatnicy VAT (podatnicy podatku od towarów i usług);

  • nie są (nie byli) płatnikami - zarówno w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, podatku.

Numer NIP służy natomiast podatnikom, którzy nie spełniają powyższych trzech warunków (wystarczy nie spełniać chociaż jednego z nich).

Czy deklarację można poprawić?

Zasadniczo PIT 37 można poprawiać - poprzez złożenie korekty deklaracji. Ta forma będzie właściwa, jeżeli pierwotne rozliczenie PIT zawierało błędy rachunkowe lub omyłki. Można również w ten sposób naprawiać złożenie dokumentu niezgodnie z wymaganiami. Korekta jest zasadniczo dostępna dla wszystkich podatników, jednak z pewnymi ograniczeniami ustawowymi.

Ustawodawca zdecydował, że uprawnienie do skorygowania deklaracji może zostać zawieszone podczas trwającego postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej. Dotyczy to kwestii objętych zakresem podstępowania lub kontroli. Po zakończeniu kontroli korekta nadal może być dostępna - jeżeli jej informacje nie dotyczą zakresu objętego decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

rozliczenie pit 37

Jak rozliczyć się w przypadku braku miejsca zamieszkania w Polsce?

Zdarza się, że deklarację powinni przygotować podatnicy nie mający miejsca zamieszkania w Polsce (ani w każdym innym państwie członkowskim Unii Europejskiej oraz Europejskim Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej). W takim wypadku, mogą oni na wniosek wyrażony w zeznaniu, uzyskane w roku podatkowym przychody podlegające opodatkowaniu w Polsce, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, opodatkować przy zastosowaniu skali podatkowej. Należy pamiętać, że te zasady dotyczą, jeżeli istnieją podstawy prawne do stosowania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych odpowiednich ratyfikowanych umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną.

Kto może zastosować łączne opodatkowanie małżonków?

Łączne opodatkowanie małżonków funkcjonuje na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o PIT. Według niej, o łączne opodatkowanie małżonków mogą wnioskować łącznie małżonkowie, którzy podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok umowy, co do których przez cały rok istnieje wspólność majątkowa, co do których nie mają zastosowania wyjątki ustawowe. Taki wspólny wniosek można złożyć bezpośrednio w deklaracji PIT 37.

Materiał zewnętrzny