Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 18:01
Reklama

22 października 1930 – artysta bez granic

22 października 1930r. w Ulnowie (Faulen) k. Prabut urodził się Gerard Jürgen Blum-Kwiatkowski, artysta plastyk, teoretyk sztuki, twórca Galerii-El w Elblągu.
22 października 1930 – artysta bez granic

22 października 1930r. w Ulnowie (Faulen) k. Prabut urodził się Gerard Jürgen Blum-Kwiatkowski, artysta plastyk, teoretyk sztuki, twórca Galerii-El w Elblągu.

Urodził się jako Jürgen Blum. Po wojnie nie wyjechał z rodzicami za Odrę, lecz wraz z braćmi postanowił pozostać w Elblągu. Nazywał się teraz Gerard Kwiatkowski. Tu otrzymał pracę w tworzonym od podstaw Zamechu, w którym jako plastyk zajmował się malowaniem transparentów, plansz BHP i projektowaniem wystroju fabrycznych wnętrz. Ciągnęło go jednak do nowoczesnej sztuki. Już w latach 50 malował kompozycje fakturowe, a dekadę później zaczął tworzyć metalowe formy przestrzenne. Był radnym Elbląga i zainteresował się zagospodarowaniem ruin kościoła Najświętszej Marii Panny na warsztat malarski i galerię sztuki. O dziwo, Miejska Rada Narodowa przydzieliła mu te ruiny, gdyż zgodnie z ówczesnymi planami kościół za kilka lat miał być wyburzony pod szeroką drogę wylotową w kierunku Gdańska. Innym szczęśliwym zbiegiem okoliczności były kłopoty z warszawskimi władzami wybitnego awangardysty Mariana Bogusza i galerii Krzywe Koło. Wówczas narodził się pomysł organizowania w Elblągu Biennale Form Przestrzennych (pierwsze w 1965 roku). Gerard Kwiatkowski wyjechał do Niemiec w roku 1974, gdzie kontynuuje swoją działalność artystyczną i organizacyjną. Jest Honorowym Obywatelem Elbląga. W 2011 roku powstał o nim film pt. „Granice Bluma-Kwiatkowskiego”, wyświetlany podczas berlińskiej wystawy "Obok. Polska – Niemcy, tysiąc lat historii w sztuce", pokazywany również w Telewizji Elbląskiej.

Fot. G. Kwiatkowski oprowadza po Galerii Edwarda Ochaba (przew. Rady Państwa PRL)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonuAutor komentarza: KłamiecieTreść komentarza: Ale kłamstwo, że czeka rozbudowa... Przecież to dopiero złożone wnioski o dofinansowanie, a nie klepnięty projekt!Data dodania komentarza: 25.08.2024, 17:30Źródło komentarza: Kolejne ulice czeka rozbudowaAutor komentarza: ZdzichTreść komentarza: Krzyżowcy w tym Polacy - zbieranina najgorszej maści bandytów z całej Europy przyczyniła się do wymordowania 60% Prusów, podbój Prus ma odzwierciedlenie w całej historii Europy. Nazwa Prusy powróciła już w 1466 r. -" Prusy Państwo Zakonu Krzyżackiego ".Z pewnością nie było by bitwy pod Grunwaldem, rozbioru Polski i pancernych dywizji Guderiana.Data dodania komentarza: 24.08.2024, 17:21Źródło komentarza: 7 lutego 1249 - po Prusach zostały kościołyAutor komentarza: Zdzich.Treść komentarza: Krzyżowcy w tym Polacy - zbieranina najgorszej maści bandytów z całej Europy przyczyniła się do wymordowania 60% Prusów, podbój Prus ma odzwierciedlenie w całej historii Europy. Nazwa Prusy powróciła już w 1466 r. -" Prusy Państwo Zakonu Krzyżackiego ".Z pewnością nie było by bitwy pod Grunwaldem, rozbioru Polski i pancernych dywizji Guderiana.Data dodania komentarza: 24.08.2024, 17:20Źródło komentarza: 7 lutego 1249 - po Prusach zostały kościoły
Reklama