Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 18:07
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

23 października 1975 – elbląskie kuranty

23 października 1975 o godzinie 12:00 z wieży Urzędu Miasta w Elblągu rozległ się po raz pierwszy dźwięk kurantów. Melodię ułożył dyrektor szkoły muzycznej Józef Karpiński.
23 października 1975 – elbląskie kuranty

23 października 1975 o godzinie 12:00 z wieży Urzędu Miasta w Elblągu rozległ się po raz pierwszy dźwięk kurantów. Melodię ułożył dyrektor szkoły muzycznej Józef  Karpiński.

Od czerwca Elbląg był stolicą województwa. Nagle wzrosła ranga miasta i zrodziła się potrzeba odmiany jego oblicza. Jednym z pomysłów na nową jakość było uruchomienie na ratuszowej wieży kurantów. Z tym, że nie było jeszcze nic, tj. nie było melodii, nie było mechanizmu i nie było takiej tradycji. Wiadomo było jedynie, że przed 200 laty Elbląg miał swój hejnał, który odgrywany był przez muzyka miejskiego z wieży kościoła św. Mikołaja w każdą środę i sobotę o godzinie 11, a w niedzielę o 17-tej.

Zbudowania mechanizmu kurantów w czynie społecznym podjęli się elbląscy rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu Rzemiosł Różnych. Pracami kierował w swoim zakładzie zegarmistrzowskim przy Al. Grunwaldzkiej Paweł Kurbat. Melodię wybrać miał i odpowiednio zaaranżować Józef Karpiński, dyrektor budowanej obok ratusza Szkoły Muzycznej. Karpiński szukał choćby fragmenty z opery Haendla, skomponowanej w 1737 roku dla Elbląga, lecz dzieła nie odnaleziono. W końcu wybrany został jedeń z tańców skomponowanych przez Piotra z Drużna (Petrusde Drusina, ok. 1560-1611), elbląskiego i gdańskiego organistę i kompozytora. Stosowny fragment znaleziono w Tabulaturze Jana z Lublina (Kraśnik, 1540) i zaaranżowano na kuranty.

Zbudowany przez Pawła Kurbata i zestrojony przez Macieja Karpińskiego mechanizm kurantów napędzany był silnikiem elektrycznym. Dźwięk z pozytywu zbierał mikrofon, a wzmacniacz podawał go na wywieszone na zewnątrz wieży głośniki. Niestety, urządzenie często psuło się. W końcu zapomniano o nim na dobre. W roku 1999 z przekazanych przez urodzonego w Elblągu nadburmistrza Hamburga Ortwina Runde pieniędzy sfinansowano modernizację ratuszowego zegara i zamontowanie elektroniki odtwarzającej hejnał, tym razem grany na trąbce. Niestety, nie ma nagrania dźwięku kurantów, by można było je porównać z odtwarzanym dziś hejnałem. Bo może warto byłoby przywrócić Elblągowi kuranty?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonuAutor komentarza: KłamiecieTreść komentarza: Ale kłamstwo, że czeka rozbudowa... Przecież to dopiero złożone wnioski o dofinansowanie, a nie klepnięty projekt!Data dodania komentarza: 25.08.2024, 17:30Źródło komentarza: Kolejne ulice czeka rozbudowaAutor komentarza: ZdzichTreść komentarza: Krzyżowcy w tym Polacy - zbieranina najgorszej maści bandytów z całej Europy przyczyniła się do wymordowania 60% Prusów, podbój Prus ma odzwierciedlenie w całej historii Europy. Nazwa Prusy powróciła już w 1466 r. -" Prusy Państwo Zakonu Krzyżackiego ".Z pewnością nie było by bitwy pod Grunwaldem, rozbioru Polski i pancernych dywizji Guderiana.Data dodania komentarza: 24.08.2024, 17:21Źródło komentarza: 7 lutego 1249 - po Prusach zostały kościołyAutor komentarza: Zdzich.Treść komentarza: Krzyżowcy w tym Polacy - zbieranina najgorszej maści bandytów z całej Europy przyczyniła się do wymordowania 60% Prusów, podbój Prus ma odzwierciedlenie w całej historii Europy. Nazwa Prusy powróciła już w 1466 r. -" Prusy Państwo Zakonu Krzyżackiego ".Z pewnością nie było by bitwy pod Grunwaldem, rozbioru Polski i pancernych dywizji Guderiana.Data dodania komentarza: 24.08.2024, 17:20Źródło komentarza: 7 lutego 1249 - po Prusach zostały kościoły
Reklama