6 listopada 1831 – w proteście przeciw treściom wystawianej w elbląskim teatrze komedii, z widowni wyszli polscy oficerowie – uczestnicy powstania listopadowego.
W Elblągu na internowaniu przebywali najwyżsi dowódcy powstania – generałowie Bem i Rybiński. Było też wielu młodszych rangą i wiekiem polskich oficerów, którzy pobyt w zamożnym mieście umilali sobie balami i bywaniem w teatrze. 6 listopada 1831 wystawiano w nim niezbyt udany wodewil Louisa Angely, pt. Das Abenteuer in der Judenschenke (Przygoda w żydowskiej karczmie), w którym jest scena, w której polski oficer klęczy przed Rosjaninem i prosi o łaskę. Scena ta nie mogła spodobać się Polakom. Urażeni do żywego oficerowie wyszli ostentacyjnie z teatru. Generałowie polscy już więcej nie pojawiali się na widowni. W ich opinii teatr w Elblągu był mierny.
Komedie i wodewile Louisa Angely były w tym czasie popularne i często grane w Berlinie i na niemieckiej prowincji. W zbiorach Biblioteki Elbląskiej zachowały się afisze z innymi sztukami tego autora, granymi w Elblągu.
W roku 1831 przedstawienia teatralne odbywały się w dużej sali tanecznej dobudowanej do „Deutsches Haus” na rogu ulic Herrenstraße (Janowska) i Zimmerstraße (nie istnieje – okolice Pl. Wolności).
fot. Elbląski teatr po 1846 roku
Napisz komentarz
Komentarze