Emerytura pomostowa
Dla kogo przewidziana została emerytura pomostowa? Okazuje się, że do tej pory emeryturę pomostową mogły otrzymać osoby, które:
- Urodziły się po 31 grudnia 1948 roku
- Udowodniły okresy składkowe i nieskładkowe (co najmniej 25 lat dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet)
- Osiągnęły wiek emerytalny - 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet
- Wykonywały prace w szczególnych warunkach przed 1 stycznia 1999 roku
- Wykonywały prace w szczególnych warunkach po 31 grudnia 2008 roku
- Posiadały udowodniony staż - co najmniej 15 lat pracy o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach
Ustawa z 2023 roku wprowadziły zmiany w emeryturach pomostowych, obowiązujące od 1 stycznia 2024 roku. Obecnie z emerytury pomostowej skorzystają osoby spełniające poniższe kryteria:
- Narodziny po 31 grudnia 1948 roku
- Osiągnięcie wieku emerytalnego - 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn
- Udowodnienie okresów składkowych i nieskładkowych (20 lat kobiety i 25 lat mężczyźni)
- Posiadanie udowodnionego stażu co najmniej 15 lat pracy o szczególnych charakterze lub w szczególnych warunkach
- Wykonywanie pracy w szczególnych warunkach po 31 grudnia 2008 roku
To oznacza, że ustawodawca wyeliminował przesłankę wykonywania pracy w szczególnych warunkach przed 1 stycznia 1999 roku. Co ważne, obowiązywanie tej przesłanki sprawiało, że dochodziło do wygaszania możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Wniosek o emeryturę pomostową
Jeżeli spełniamy wskazane kryteria do otrzymania emerytury pomostowej, musimy złożyć wniosek. Formularz znajdziemy w placówce ZUS, na platformie PUE ZUS lub na stronie internetowej instytucji. Co należy dołączyć do wniosku? W tym wypadku konieczne jest dołączenie informacji o okresach składkowych i nieskładkowych, dokumentów potwierdzających te okresy, dokumentów wskazujących na okresy wykonywania pracy w szczególnych warunkach/w szczególnych charakterze, zaświadczenia lekarza medycyny pracy o niezdolności do wykonywania pracy w szczególnych warunkach i dokumentów potwierdzających osiągane wynagrodzenie przed 1 stycznia 1999 roku. Wniosek o emeryturę pomostową złożymy do ZUS-u nie wcześniej niż na 30 dni przed spełnieniem danych warunków lub zamierzonym czasem przejścia na emeryturę. Gdy zrobimy to szybciej, ZUS wyda decyzję odmowną. Gdy z kolei złożymy wniosek później, prawo do świadczenia uzyskamy od miesiąca zgłoszenia dokumentu. Warto zauważyć, że wniosek o udzielenie pomostowej emerytury złożymy pisemnie za pośrednictwem polskiego urzędu konsularnego, pisemnie za pośrednictwem operatora pocztowego, ustnie lub pisemnie w dowolnej jednostce ZUS-u lub elektronicznie za pomocą platformy PUE ZUS. W jaki sposób udokumentować okresy składkowe oraz nieskładkowe? Okresy składkowe udokumentujemy poprzez świadectwa pracy, zaświadczenia od pracodawców, umowy o pracę, opinie z pracy, legitymacje służbowe, pisma pracodawcy, kopie lub odpisy dokumentacji osobowej i zeznania świadków. Z kolei okresy nieskładkowe można udokumentować decyzjami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zaświadczeniami pracodawcy, zaświadczeniami z urzędu pracy, dyplomami ukończenia szkoły wyższej i zaświadczeniami wystawionymi przez szkoły wyższe. Kto rozpatruje taki wniosek? W takiej sytuacji wniosek jest rozpatrywany przez organ rentowy w związku z miejscem zamieszkania osoby zainteresowanej lub jednostkę organizacyjną Zakładu, wyznaczoną przez Prezesa ZUS-u. Przepisy dotyczące systemu emerytalnego są zmieniane dosyć często, dlatego warto się z nimi zapoznawać na bieżąco, nawet gdy pozostało nam jeszcze kilka lat do emerytury.