Na czym polega cyfryzacja budownictwa?
Za działania dotyczące cyfryzacji w budownictwie w Polsce odpowiada przede wszystkim Główny Urząd Nadzoru Budowlanego na szczeblu centralnym. Wprowadzenie nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie rozwiązań ma na celu:
- Ułatwienie i przyspieszenie obsługi obywateli w urzędach,
- Usprawnienie zarządzania dokumentacją,
- Udostępnienie historii dokumentów online,
- Ograniczenie ryzyka zgubienia/zniszczenia dokumentacji,
- Zmniejszenie kosztów obsługi procesów urzędowych,
- Dbałość o środowisko naturalne.
W całości procesu uczestniczą też Wojewódzcy Inspektorzy Nadzoru Budowlanego, aby możliwość korzystania z wypracowanych rozwiązań była dostępna dla obywateli na terenie całego kraju.
Dostępne narzędzia i systemy cyfrowe
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w ramach procesu cyfryzacji udostępnia już niektóre z narzędzi i systemów, a kolejne są w fazie projektowania i wdrażania. Podmioty z branży budowlanej mogą nauczyć się ich obsługi dzięki szkoleniom dostępnym w SBM Centrum Szkolenia Ustawicznego https://sbm-szkolenia.pl/. Do najważniejszych narzędzi należą:
- E-budownictwo – portal, za pośrednictwem którego zarówno inwestorzy, jak i osoby indywidualne mogą składać szereg wniosków niezbędnych na różnych etapach procesu budowlanego – m.in. wniosek o pozwolenie na budowę, rozbiórkę, czy założenie Cyfrowej Książki Obiektu Budowlanego,
- cKOB – Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego – aplikacja umożliwiająca prowadzenie książki obiektu budowlanego w formie cyfrowej, obowiązkowa dla nowych obiektów budowlanych od 2024 roku,
- EDB – Elektroniczny Dziennik Budowy – aplikacja do prowadzenia dziennika budowy w formie elektronicznej, według obecnych założeń mająca całkowicie zastąpić papierową formę do 2029 roku,
- eCRUB – elektroniczny Centralny Rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane – spis osób pełniących samodzielne funkcje budowlane, dzięki któremu m.in. nie ma konieczności składania papierowych kopii decyzji o nadaniu uprawnień podczas wizyt w urzędach.
Znajomość poszczególnych narzędzi jest zatem przydatna nie tylko dla osób pracujących w samej branży budowlanej i zajmujących się budownictwem, lecz też np. dla właścicieli nieruchomości, czy spółdzielni mieszkaniowych.