Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 grudnia 2024 17:45
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Czy znasz Simonę Kossak? Dwa wstrząsające świadectwa o „Leśnej Czarodziejce”, która wybrała las zamiast wygód miasta! | Zapraszamy na "NIEZŁY WCZYT"

Biblioteka Elbląska znów zaskakuje wyborami lektur do swojej popularnej audycji "Niezły Wczyt". Tym razem na warsztat trafiły dwie książki, które przybliżą postać nietuzinkowej Simony Kossak — naukowczyni, ekologini i obrończyni dzikiej przyrody. Książki te to "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak" Anny Kamińskiej oraz "Moje życie z Simoną Kossak" Lecha Wilczka. Każda z nich rzuca światło na inne aspekty życia tej niezwykłej kobiety.

Simona Kossak to nie tylko potomkini słynnego rodu malarzy Kossaków, ale przede wszystkim kobieta, która odrzuciła konwenanse — zamiast kariery artystycznej, wybrała leśną ascezę. Była profesorką nauk leśnych, a jej "domem" przez ponad 30 lat była legendarna leśnicówka "Dziedzinka" w sercu Puszczy Białowieskiej. To tutaj badała zwyczaje zwierząt, broniła przyrody i udowadniała, że las to coś więcej niż zbiorowisko drzew.

Jej życie to opowieść o odwadze, miłości do natury i odrzuceniu łatwych ścieżek. Niektórzy widzieli w niej ekscentryczną "leśną czarodziejkę", inni — wielką naukowczynię, która potrafiła zbliżyć się do żbów, dzików czy jeleni. Ale kim naprawdę była? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dwóch znakomitych książkach.

"Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak" — Anna Kamińska

Ta biografia to opowieść o drodze, którą przeszła Simona Kossak — od krakowskiego dzieciństwa w cieniu znanej rodziny po jej decydującą decyzję, by zamieszkać w Puszczy Białowieskiej. Autorka, Anna Kamińska, nie unika trudnych tematów. Pokazuje samotność Simony, jej nieustępliwość w walce o przyrodę, ale też wyzwania życia w puszczy, gdzie natura nie zawsze jest łaskawa.

Książka ukazuje Simone jako kobietę z krwi i kości — odważną, czasem upartą, ale zawsze wiernie podążającą za swoim powołaniem. To lektura, która inspiruje i pokazuje, że życie można przeżyć inaczej.

"Moje życie z Simoną Kossak" — Lech Wilczek

Lech Wilczek, wieloletni partner Simony, opowiada historię ich wspólnego życia w Puszczy Białowieskiej. To bardziej osobista, intymna relacja, w której poznajemy nie tylko Simonę, ale też ich wspólne życie na "Dziedzince". Dla Wilczka, fotografa przyrody, była to przestrzeń codziennej obserwacji dzikich zwierząt i rejestrowania ich życia na kliszy.

Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami z życia w puszczy — mamy okazję zajrzeć do ich wspólnego świata, poznać ich radości i troski, dowiedzieć się, jakie relacje łączyły Wilczka, Simonę i dzikie zwierzęta.

Książki "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak" oraz "Moje życie z Simoną Kossak" są dostępne w Bibliotece Elbląskiej. To nie tylko lektura o życiu jednej osoby, ale też opowieść o miłości do przyrody, odwadze i walce o swoje ideały. Nie zwlekaj — zanurz się w świecie puszczy i odkryj, co znaczy żyć w harmonii z naturą.

#CzytajBoWarto
Produkcja: Truso Media


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonuAutor komentarza: KłamiecieTreść komentarza: Ale kłamstwo, że czeka rozbudowa... Przecież to dopiero złożone wnioski o dofinansowanie, a nie klepnięty projekt!Data dodania komentarza: 25.08.2024, 17:30Źródło komentarza: Kolejne ulice czeka rozbudowaAutor komentarza: ZdzichTreść komentarza: Krzyżowcy w tym Polacy - zbieranina najgorszej maści bandytów z całej Europy przyczyniła się do wymordowania 60% Prusów, podbój Prus ma odzwierciedlenie w całej historii Europy. Nazwa Prusy powróciła już w 1466 r. -" Prusy Państwo Zakonu Krzyżackiego ".Z pewnością nie było by bitwy pod Grunwaldem, rozbioru Polski i pancernych dywizji Guderiana.Data dodania komentarza: 24.08.2024, 17:21Źródło komentarza: 7 lutego 1249 - po Prusach zostały kościołyAutor komentarza: Zdzich.Treść komentarza: Krzyżowcy w tym Polacy - zbieranina najgorszej maści bandytów z całej Europy przyczyniła się do wymordowania 60% Prusów, podbój Prus ma odzwierciedlenie w całej historii Europy. Nazwa Prusy powróciła już w 1466 r. -" Prusy Państwo Zakonu Krzyżackiego ".Z pewnością nie było by bitwy pod Grunwaldem, rozbioru Polski i pancernych dywizji Guderiana.Data dodania komentarza: 24.08.2024, 17:20Źródło komentarza: 7 lutego 1249 - po Prusach zostały kościoły
Reklama