Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 05:15
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Najnowsza publikacja Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku już dostępna!

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku wydało kolejny katalog zbiorów! Publikacja „Piece i kafle ze zbiorów Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku” powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacji celowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wydania papierowe katalogu już niedługo trafią do bibliotek oraz innych instytucji kultury, natomiast wersja online jest już dostępna na muzealnej stronie internetowej: https://muzeumkopernika.pl/publikacje-muzealne/

W minionych dwóch latach Muzeum wydało dwa katalogi: „Świat Kopernika w świetle zabytków ze zbiorów Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku” oraz „75 lat Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Katalog zbiorów”, inicjując tym samym serię wydawniczą, w ramach której planowane są kolejne katalogi prezentujące poszczególne kolekcje muzealne. „Piece i kafle ze zbiorów Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku” to pierwsza publikacja, która w sposób szczegółowy zajmie się jedną z nich.

Autorkami treści są Jagoda Semków i Weronika Wojnowska – muzealne kustoszki, które już od lat podejmują problematykę zabytkowych urządzeń grzewczych, dokumentując zabytkowe piece terenów Warmii i Mazur, tworząc publikacje oraz ekspozycje, a także biorąc udział czy nawet organizując konferencje poświęcone tej tematyce. Wiele z tych działań było przedsięwzięciami pionierskimi, nie tylko w skali regionu.
Katalog podzielony został na dwie części. W pierwszej, esejowej, zaprezentowane są różnoczasowe urządzenia grzewcze (od XIV do XX w.) funkcjonujące w budynkach kompleksu Wzgórza Katedralnego (ale i Szpitala św. Ducha), gdzie obecnie mieści się Muzeum. Zaś część katalogowa obejmie, znajdujący się w muzealnym inwentarzu, niezwykle bogaty zbiór pieców i kafli. Zarówno ocalałe w zabudowie wzgórza katedralnego relikty urządzeń grzewczych, jak i zbiór pieców i kafli z muzealnej kolekcji zasługują na szczególną uwagę ze względu unikalność tych obiektów, jak również dlatego, że wiele zabytków dotyczy ogrzewania w czasach Mikołaja Kopernika.

6 grudnia, o godzinie 12.00, w dzień imienin wielkiego uczonego, w murach Muzeum odbędzie się spotkanie promujące katalog, w trakcie którego będzie można usłyszeć opowieść jego Autorek o kulisach pracy nad publikacją.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonuAutor komentarza: KłamiecieTreść komentarza: Ale kłamstwo, że czeka rozbudowa... Przecież to dopiero złożone wnioski o dofinansowanie, a nie klepnięty projekt!Data dodania komentarza: 25.08.2024, 17:30Źródło komentarza: Kolejne ulice czeka rozbudowaAutor komentarza: ZdzichTreść komentarza: Krzyżowcy w tym Polacy - zbieranina najgorszej maści bandytów z całej Europy przyczyniła się do wymordowania 60% Prusów, podbój Prus ma odzwierciedlenie w całej historii Europy. Nazwa Prusy powróciła już w 1466 r. -" Prusy Państwo Zakonu Krzyżackiego ".Z pewnością nie było by bitwy pod Grunwaldem, rozbioru Polski i pancernych dywizji Guderiana.Data dodania komentarza: 24.08.2024, 17:21Źródło komentarza: 7 lutego 1249 - po Prusach zostały kościołyAutor komentarza: Zdzich.Treść komentarza: Krzyżowcy w tym Polacy - zbieranina najgorszej maści bandytów z całej Europy przyczyniła się do wymordowania 60% Prusów, podbój Prus ma odzwierciedlenie w całej historii Europy. Nazwa Prusy powróciła już w 1466 r. -" Prusy Państwo Zakonu Krzyżackiego ".Z pewnością nie było by bitwy pod Grunwaldem, rozbioru Polski i pancernych dywizji Guderiana.Data dodania komentarza: 24.08.2024, 17:20Źródło komentarza: 7 lutego 1249 - po Prusach zostały kościoły
Reklama