Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:38
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Najnowsza publikacja Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku już dostępna!

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku wydało kolejny katalog zbiorów! Publikacja „Piece i kafle ze zbiorów Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku” powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacji celowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Najnowsza publikacja Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku już dostępna!

Wydania papierowe katalogu już niedługo trafią do bibliotek oraz innych instytucji kultury, natomiast wersja online jest już dostępna na muzealnej stronie internetowej: https://muzeumkopernika.pl/publikacje-muzealne/

W minionych dwóch latach Muzeum wydało dwa katalogi: „Świat Kopernika w świetle zabytków ze zbiorów Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku” oraz „75 lat Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Katalog zbiorów”, inicjując tym samym serię wydawniczą, w ramach której planowane są kolejne katalogi prezentujące poszczególne kolekcje muzealne. „Piece i kafle ze zbiorów Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku” to pierwsza publikacja, która w sposób szczegółowy zajmie się jedną z nich.

Autorkami treści są Jagoda Semków i Weronika Wojnowska – muzealne kustoszki, które już od lat podejmują problematykę zabytkowych urządzeń grzewczych, dokumentując zabytkowe piece terenów Warmii i Mazur, tworząc publikacje oraz ekspozycje, a także biorąc udział czy nawet organizując konferencje poświęcone tej tematyce. Wiele z tych działań było przedsięwzięciami pionierskimi, nie tylko w skali regionu.
Katalog podzielony został na dwie części. W pierwszej, esejowej, zaprezentowane są różnoczasowe urządzenia grzewcze (od XIV do XX w.) funkcjonujące w budynkach kompleksu Wzgórza Katedralnego (ale i Szpitala św. Ducha), gdzie obecnie mieści się Muzeum. Zaś część katalogowa obejmie, znajdujący się w muzealnym inwentarzu, niezwykle bogaty zbiór pieców i kafli. Zarówno ocalałe w zabudowie wzgórza katedralnego relikty urządzeń grzewczych, jak i zbiór pieców i kafli z muzealnej kolekcji zasługują na szczególną uwagę ze względu unikalność tych obiektów, jak również dlatego, że wiele zabytków dotyczy ogrzewania w czasach Mikołaja Kopernika.

6 grudnia, o godzinie 12.00, w dzień imienin wielkiego uczonego, w murach Muzeum odbędzie się spotkanie promujące katalog, w trakcie którego będzie można usłyszeć opowieść jego Autorek o kulisach pracy nad publikacją.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonuAutor komentarza: KłamiecieTreść komentarza: Ale kłamstwo, że czeka rozbudowa... Przecież to dopiero złożone wnioski o dofinansowanie, a nie klepnięty projekt!Data dodania komentarza: 25.08.2024, 17:30Źródło komentarza: Kolejne ulice czeka rozbudowaAutor komentarza: ZdzichTreść komentarza: Krzyżowcy w tym Polacy - zbieranina najgorszej maści bandytów z całej Europy przyczyniła się do wymordowania 60% Prusów, podbój Prus ma odzwierciedlenie w całej historii Europy. Nazwa Prusy powróciła już w 1466 r. -" Prusy Państwo Zakonu Krzyżackiego ".Z pewnością nie było by bitwy pod Grunwaldem, rozbioru Polski i pancernych dywizji Guderiana.Data dodania komentarza: 24.08.2024, 17:21Źródło komentarza: 7 lutego 1249 - po Prusach zostały kościołyAutor komentarza: Zdzich.Treść komentarza: Krzyżowcy w tym Polacy - zbieranina najgorszej maści bandytów z całej Europy przyczyniła się do wymordowania 60% Prusów, podbój Prus ma odzwierciedlenie w całej historii Europy. Nazwa Prusy powróciła już w 1466 r. -" Prusy Państwo Zakonu Krzyżackiego ".Z pewnością nie było by bitwy pod Grunwaldem, rozbioru Polski i pancernych dywizji Guderiana.Data dodania komentarza: 24.08.2024, 17:20Źródło komentarza: 7 lutego 1249 - po Prusach zostały kościołyAutor komentarza: JASIUTreść komentarza: TO LGBTData dodania komentarza: 15.08.2024, 11:48Źródło komentarza: Porozmawiajmy - Mariusz Ciągadlak
Reklama