Dzięki nowoczesnym technologiom, drewno jest odporne na różne warunki środowiskowe, zachowując przy tym swoje cenne właściwości. W najnowszym odcinku "Alfabetu Lasu", razem z Jankiem Piotrowskim z Nadleśnictwa Elbląg, odwiedzimy leśny ogród botaniczny w Marszewie, Gdynia. Tam będziemy mogli doświadczyć zapachu drewna i opowiemy, jak ważne jest ono dla nas wszystkich.
Drewno jest wszechobecne w naszym życiu, trudno wyobrazić sobie świat bez jego obecności. W tym odcinku przedstawimy budynek wykonany w 100% z drewna, który zachwyca nowoczesną architekturą i trwałością, porównywalną ze stalowymi konstrukcjami, dzięki technice klejenia krzyżowego.
Zajmiemy się również tradycyjnym budownictwem na Kaszubach, gdzie drewno od dawna jest podstawowym materiałem konstrukcyjnym. Dowiemy się, co wpływa na to, że drzewa są spróchniałe, czym są huby na drzewach i co one oznaczają. Opowiemy również o historii drzew i drewna oraz roli leśników w produkcji drewna.
Interesujące jest, że drewno staje się materiałem coraz bardziej pożądanym i luksusowym. Jego ekologiczny charakter, związany z zamkniętym obiegiem - wycinamy i sadzimy - czyni go wyjątkowym surowcem. Jednak największym wyzwaniem dla nas jest obecnie kryzys klimatyczny, spowodowany emisją dwutlenku węgla przez człowieka. Czy my, jako ludzkość, możemy wpłynąć na zniwelowanie efektu cieplarnianego? To pytanie pozostaje otwarte, ale odpowiedź na nie może kryć się właśnie w lesie.
Produkcja: Truso Media
Napisz komentarz
Komentarze