Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 21:51
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Dawniej i dziś - Kościół Bożego Ciała

Kościół Bożego Ciała jest o ok. 100 lat młodszy od samego Elbląga.
Kliknij aby odtworzyć

Zbudowany został za murami miasta, początkowa jako kaplica przy szpitalu dla zakaźnie chorych i trędowatych. Jego patronem był św. Jerzy, ale gdy w roku 1400 zdarzył się tu cud, ludność zaczęła nazywać go imieniem Bożego Ciała. Cudem tym było ocalenie z pożaru przechowywanego w skórzanej sakwie Najświętszego Sakramentu. 

Odbudowany w 1405 r. kościół zaopatrzony został w przywileje odpustowe. Na początku XVI w. erygowano parafię Bożego Ciała, ale wkrótce po tym kościół przejęli protestanci. I znów stał się cud. Gdy przystąpiono do rozbiórki kościoła, bo kolidował on z rozbudową murów obronnych, burmistrzowi przyśnił się „duch”, który zagroził klątwą. Rozbiórkę natychmiast wstrzymano. Co więcej, ewangelicy z wielkim pietyzmem przystąpili do rozbudowania i upiększenia świątyni, a na przykościelny cmentarz przeniesiono nagrobki z likwidowanego cmentarza św. Jakuba. 

W 1676 r. nad nawą zawisło unikalne w całej Europie drewniane sklepienie zdobione polichromią. Kościół stał się ozdobą miasta i świadectwem czynionych tu cudów i uzdrowień.

W lutym 1945 roku kościelna wieża została ostrzelana ciężkim ogniem,  wnętrze spłonęło, a mury obwiednie częściowo zburzone. Ruiny w latach 70-tych zaadaptowano na Spółdzielczy Dom Kultury „Pegaz”. W roku 1980 obiekt powrócił do funkcji sakralnych. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonuAutor komentarza: KłamiecieTreść komentarza: Ale kłamstwo, że czeka rozbudowa... Przecież to dopiero złożone wnioski o dofinansowanie, a nie klepnięty projekt!Data dodania komentarza: 25.08.2024, 17:30Źródło komentarza: Kolejne ulice czeka rozbudowaAutor komentarza: ZdzichTreść komentarza: Krzyżowcy w tym Polacy - zbieranina najgorszej maści bandytów z całej Europy przyczyniła się do wymordowania 60% Prusów, podbój Prus ma odzwierciedlenie w całej historii Europy. Nazwa Prusy powróciła już w 1466 r. -" Prusy Państwo Zakonu Krzyżackiego ".Z pewnością nie było by bitwy pod Grunwaldem, rozbioru Polski i pancernych dywizji Guderiana.Data dodania komentarza: 24.08.2024, 17:21Źródło komentarza: 7 lutego 1249 - po Prusach zostały kościołyAutor komentarza: Zdzich.Treść komentarza: Krzyżowcy w tym Polacy - zbieranina najgorszej maści bandytów z całej Europy przyczyniła się do wymordowania 60% Prusów, podbój Prus ma odzwierciedlenie w całej historii Europy. Nazwa Prusy powróciła już w 1466 r. -" Prusy Państwo Zakonu Krzyżackiego ".Z pewnością nie było by bitwy pod Grunwaldem, rozbioru Polski i pancernych dywizji Guderiana.Data dodania komentarza: 24.08.2024, 17:20Źródło komentarza: 7 lutego 1249 - po Prusach zostały kościołyAutor komentarza: JASIUTreść komentarza: TO LGBTData dodania komentarza: 15.08.2024, 11:48Źródło komentarza: Porozmawiajmy - Mariusz Ciągadlak
Reklama