Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 stycznia 2025 09:24
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

"Dzień dobry i do widzenia"

„Dzień dobry i do widzenia”, to tytuł kolejnego spotkania w ramach „Scena przy stoliku”, na który zapraszają oczywiście: Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu i ETK.

Jest to opowieść o spotkaniu po latach dorosłego rodzeństwa, którego życie zdeterminowane zostało w dzieciństwie i wczesnej młodości przez surowe zasady religijne wychowującego ich samotnie ojca. Oboje to ludzie głęboko poranieni, samotni i żyjący w świecie pozbawionym nadziei i radości. Energiczna Hester, która szukała życiowej odmiany, wyrzucona przez ojca z domu została prostytutką. Mimo pozorów samodzielności nie ma jednak domu, przyjaciół, nie stworzyła rodziny. Bezwzględnie podporządkowany ojcu Johnnie, stał się więźniem w rodzinnym domu, opiekunem kalekiego ojca.

W efekcie, ich krótkie spotkanie, jest pełne niezrozumienia, wzajemnych pretensji i gniewu, z drobnymi rozbłyskami czułości i emocjonalnej więzi, gdy w rozpakowywanych pudłach odnajdują pamiątki ze swojego dzieciństwa. Jakie będą ich życiowe decyzje? Jakich dokonają wyborów? O tym przekonamy się już 4 października 2019 r. o godz. 18.30, na Małej Scenie elbląskiego Teatru, tekst Athola Fugarda zaprezentują Marta Masłowska i Piotr Szejn.

Polska prapremiera sztuki „Dzień dobry i do widzenia” (Athol Fugard), którą przypomną elbląskiej publiczności aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu (Marta Masłowska i Piotr Szejn), miała miejsce ponad 40 lat temu (05 -09-1975) a była wystawiona na deskach Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Reżyseria Józef Para, przekład Małgorzata Semil, scenografia Zenon Moskwa a na scenie w roli Hester Smit Stanisława Łopuszańska, Johnnie Smit Józef Para/ Jerzy Król. Dzięki wsparciu Internetu o którym w ówczesnych latach nikt nie myślał, udało mi się znaleźć plakat. Spektakl ten grany był w m.in. Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie w reżyserii Anny Polony, który wystąpiła w roli bohaterki a jej brata grał Jerzy Radziwiłowicz.

Tylko w 1976 roku sztuka ta została wystawiona aż na 5 scenach (Kraków, Bydgoszcz, Łódź, Olsztyn, Poznań)

Wstęp wolny

 

---- patronat medialny ---


Podziel się
Oceń

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonuAutor komentarza: KłamiecieTreść komentarza: Ale kłamstwo, że czeka rozbudowa... Przecież to dopiero złożone wnioski o dofinansowanie, a nie klepnięty projekt!Data dodania komentarza: 25.08.2024, 17:30Źródło komentarza: Kolejne ulice czeka rozbudowaAutor komentarza: ZdzichTreść komentarza: Krzyżowcy w tym Polacy - zbieranina najgorszej maści bandytów z całej Europy przyczyniła się do wymordowania 60% Prusów, podbój Prus ma odzwierciedlenie w całej historii Europy. Nazwa Prusy powróciła już w 1466 r. -" Prusy Państwo Zakonu Krzyżackiego ".Z pewnością nie było by bitwy pod Grunwaldem, rozbioru Polski i pancernych dywizji Guderiana.Data dodania komentarza: 24.08.2024, 17:21Źródło komentarza: 7 lutego 1249 - po Prusach zostały kościołyAutor komentarza: Zdzich.Treść komentarza: Krzyżowcy w tym Polacy - zbieranina najgorszej maści bandytów z całej Europy przyczyniła się do wymordowania 60% Prusów, podbój Prus ma odzwierciedlenie w całej historii Europy. Nazwa Prusy powróciła już w 1466 r. -" Prusy Państwo Zakonu Krzyżackiego ".Z pewnością nie było by bitwy pod Grunwaldem, rozbioru Polski i pancernych dywizji Guderiana.Data dodania komentarza: 24.08.2024, 17:20Źródło komentarza: 7 lutego 1249 - po Prusach zostały kościoły
Reklama