Jedną z bohaterek cyklu "Róż po osiemdziesiątce" jest Pani Zosia. To ulubiony obraz autorki i modelka, która na długo pozostanie w pamięci. Niestety Pani Zosia nie widziała swojego portretu.
-
Modele z moich obrazów to ludzie starsi i schorowani. Wielu z nich już nie żyje – mówi Joanna Domagała.
Prezentowany w Braniewskim Centrum Kultury cykl składa się z 11. obrazów. To też kilka ludzkich portretów. Wszystkie łączy kolor różowy.
-
Kolor różowy kojarzy się z czymś słodkim, przyjemnym i radosnym. Niewątpliwie też przyciąga spojrzenie. Zestawienie różu z tymi ludźmi ma na celu zwrócenie na nich uwagi. Ma uświadomić o istnieniu osób w tym wieku.Skonfrontowanie tego koloru z osiemdziesięciolatkami ma także skłonić do przemyśleń. Być może nie zdajemy sobie sprawy, jak wielu takich ludzi nas otacza. Osoby w tym wieku często nie wychodzą z domu, czują się samotne i niepotrzebne lub zwyczajnie nie są w stanie sprostać dzisiejszemu pędowi życia - tłumaczy autorka prac.
Różowość na obrazach pokazana jest na kilka sposobów. Czasami spływa na człowieka z góry, otacza go lub stanowi część tła albo garderoby.
- Tak, jak różne jest życie każdego z nas, tak różowość przybiera inną formę i może posiadać nieco odmienny odcień – mówi Joanna Domagała.
Wystawa pt. "Róż po osiemdziesiątce" prezentowana jest w holu Braniewskiego Centrum Kultury. Czynna będzie do końca września. Wstęp na ekspozycję jest wolny.
***
30-letnia Joanna Domagała urodziła się w Braniewie. Obecnie mieszka i pracuje w Wielkopolsce. Jest nauczycielem plastyki w społecznych szkołach podstawowych w Biskupicach i w Lipicach. Oprócz malarstwa interesuje się: rzeźbą, rysunkiem, ceramiką i fotografią.
Napisz komentarz
Komentarze